StoryEditor

Nowa malina deserowa, czy zastąpi „Polke”?

07.04.2022., 00:00h

Maliny, szczególnie te owocujące na pędach jednorocznych (jesiennych) budzą duże zainteresowanie wśród plantatorów. Jedną z propozycji, która mogłaby zastąpić popularną „Polke”, jest wyhodowana w instytucie Ogrodnictwa-PIB, w Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej „Poranek”.

Instytut Ogrodnictwa-PIB, w Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej wyhodował następcę znanej „Polki” odmiana „Poranek” – malina jesienna, owocująca na pędach jednorocznych.

Poranek – nowa malina deserowa

Nowa malina deserowa charakteryzuje się dużymi i bardzo dużymi owocami. W doświadczeniu plon ogólny z poletka wyniósł 7,65 kg, podczas gdy u „Polki” było to 6,98 kg/ poletko. Masa 100 g owoców była również znacznie większa. Poranek – 458,7 g, Polka – 395,0 g.

Owoce mają kształt stożkowaty, jasnoczerwony kolor o średnim połysku. Nie mają tez tendencji do ciemnienia po zbiorze. „Poranek” jest określana jako odmiana o średnim terminie dojrzewania owoców. Połowa zbiorów przypada na około 3 dni przed odmianą „Polka” . Krzew ma pokrój półwniesiony, charakteryzuje się dużą liczbą pędów. Pędy są średniej długości, kolczaste, pokryte słabym nalotem woskowym.

Źródło: Materiał prasowy Intytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach
Fot: Mat. pras/ envatoelemnets

25. maj 2024 08:29