StoryEditor

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej – „Ogrody Nauki” powstanie w Skierniewicach

16.11.2021., 00:00h

Instytut Ogrodnictwa – PIB ma w planach utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej „Ogrody Nauki”. Ma to być największy ośrodek edukacyjno-warsztatowy w naszej części Europu, zorganizowany na powierzchni ok 5 hektarów.

„Ogrody nauki” zajmą teren zespołu pałacowo-parkowego Osady Pałacowej.

Projekt ma szansę być zrealizowany do 2026r. IO-PIB chce na nowo zagospodarować teren zespołu pałacowo-parkowego i obiektów Osady Pałacowej. Misją tego obiektu będzie promocja wiedzy o przyrodzie oraz sformułowanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów środowiskowych i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.

Pomysł zakłada odnowienie istniejących budynków i umieszczenie w nich tematycznych wystaw multimedialnych, w taki sposób aby zwrócić uwagę zwiedzających na najważniejszych elementach środowiska naturalnego i zależnościach między nimi.

Historia nauk ogrodniczych w jednym miejscu

Zgodnie z założeniami projektowymi, centralną częścią kompleksu będzie przeszklony pawilon warsztatowo-ekspozycyjny. Zostanie on wyposażony w nowoczesne centrum konferencyjne, służące organizacji wykładów i spotkań branżowych. Obiekt będzie sąsiadował z Pałacem Prymasowskim, którego wnętrza służyć będą prezentacji historii nauk ogrodniczych, które na polskim gruncie rodziły się właśnie w Skierniewicach.

Praktyczne podejście do nauki ogrodnictwa

W „Ogrodach Nauki” znajdować się będą interaktywne instalacje, laboratoria pokazowe i eksperymentalne, jak również  „Wiszące Ogrody”, mające na celu przybliżenie życia roślin i owadów.

Wśród innych atrakcji zostanie zorganizowany warsztat ogrodnika, w którym będą się odbywać zajęcia i pokazy dotyczące uprawy roślin, również w formie praktycznej. Dopełnieniem ekspozycji stanie się ekspozycja świetlna, ukazująca zależności między światłem a ziemią, wodą, powietrzem, roślinami.

„Żywe laboratorium” miejscem do rozwiązywania problemów środowiskowych

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie miało formę „żywego laboratorium”, w którym tworzone będą rozwiązania problemów naukowych i środowiskowych, we współpracy z przedsiębiorcami, którzy chcą rozwijać swoje firmy i ich ofertę.  

Spacer w kornie drzew

Zwiedzając będą mogli poznać Centrum Edukacji Ekologicznej spacerując ścieżką edukacyjną, na wybudowanych nawet do 8 metrów nad ziemią pomostach. Dzięki temu będzie można zobaczyć osadę z zupełnie inne strony.  

„Ogrody nauki” mają łączyć nowoczesny sposób przekazywania wiedzy z tradycyjnym charakterem muzealny obiektu. Dodatkowo twórcy pomysłu zrobienia w Skierniewicach Centrum potwierdzają, że podczas tworzenia obiektu nie zostanie naruszona historyczna zieleń, ani żaden z zabytków Osady Pałacowej.

Centrum ma mieć charakter międzynarodowy.

Autor: Joanna Białek
Fot: IO-PIB Skierniewice/FB
21. lipiec 2024 02:35