StoryEditor

Nowe odmiany papryki wczesnej do uprawy pod osłonami

29.08.2021., 00:00h

Andrzej Krzywkowski paprykę w tunelach foliowych uprawia od lat. Stawia na sprawdzone i nowe odmiany. Jakie można było obejrzeć w tym sezonie? Do jego gospodarstwa w Potworowie 22 sierpnia zaprosiła producentów firma Hazera i ADOB oraz GO Mularski i GPR Krasoń.

Odmiany papryki wczesnej od Hazera

Nową odmianą, średnio wczesną w typie blok jest Burgund. Ma ciemnoczerwone, czterokomorowe owoce, o masie 250–350 g. Jest o 10 dni późniejsza od odmiany Muriel. Wyróżnia się plennością. Bardzo dobrze wiąże owoce w dolnych i górnych partiach. Ma silny system korzeniowy. Długi i gruby ogonek ułatwia zbiory. – Ma silny wzrost wegetatywny. Z tego powodu wymaga uprawy w mniejszym zagęszczeniu niż inne odmiany – mówił Janusz Gajzler z firmy Hazera. - Ogólnie zalecam, aby do każdej odmiany podchodzić indywidualnie. Burgund dobrze rośnie w uprawie w systemie jednorzędowym. Lepszy jest dostęp światła, więcej miejsca do rozwoju roślin. Mam też wrażenie, że w wielu gospodarstwach papryka jest zbyt obficie nawadniana. A delikatny deficyt wody poprawia zawiązywanie owoców i ich dojrzewanie. Nawożenie powinno być poparte analizą chemiczną podłoża. Wtedy wiemy jaka ilość składników jest wypłukiwana i możemy dopracować optymalny schemat nawożenia.

Papryka odmiana Burgund

Kolejna nowość to Morfeo. Ma żółte owoce o grubej ściance, 4-komorowe. W porównaniu do znanej Sollie jej barwa jest czysto żółta, bez domieszki pomarańczowej. Odmiana jest wczesna. Obficie plonuje. Dobrze się regeneruje. Rośliny o umiarkowanej sile wzrostu.

W uprawie papryki pod osłonami ważne jest dobre nawożenie

W uprawie odmian o wegetatywnym typie wzrostu dobrze sprawdzają się 3 sposoby nawożenia: doglebowe – na podstawie analizy gleby wykonanej przed sadzeniem, fertygacyjne – uzupełnianie składników pokarmowych zależnie od fazy rozwoju roślin oraz dolistne - uzupełniające niedobory składników w owocach - mówił Włodzimierz Prus, ADOB. Aby roślina była zdolna wykarmić wszystkie owoce musi mieć silny system korzeniowy. O jego rozwój trzeba zadbać od samego początku, już na etapie produkcji rozsady, podając większe dawki fosforu. Na początku kwitnienia oraz zawiązywania owoców także jest większe zapotrzebowanie na ten składnik. Warto wówczas podawać nawóz wieloskładnikowy z serii ProFit np. 10-40-8 zawierający dużą dawkę fosforu. W uprawie odmian wegetatywnych dość wcześnie należy wprowadzić w pożywce potas. Podczas dorastania owoców nie zaleca się podawania saletry wapniowej tylko wapnia w formie chelatu. Taka forma sprawia, że wszystkie składniki są dobrze rozpuszczalne w wodzie a więc łatwo dostępne dla roślin. Trzeba pamiętać, że przy wysokim nawożeniu potasem ograniczone jest pobieranie wapnia, nawet jeśli jego zawartość w glebie jest wystarczająca. Warto zastosować Ca IDHA + mikro, który zawiera to, czego potrzebuje papryka.

Naturalne nawozy i dodatki do uprawy papryki pod osłonami

Marcin Portka Grupa Mularski oprócz prezentacji oferty rozsady papryki, mówił o nawozie wapniowym Czarna Kreda. Jest on dostępny w formie granulowanej i mielonej. Wyróżnia go wysoka zawartość materii organicznej, czyli węgla brunatnego, co wpływa na poprawę żyzności gleby i zawartości próchnicy – mówił Marcin Portka.

Aleksandra Wronka z GPR Krasoń zachęcała do zakupu pikówki papryki. – Jest ona dostarczana jest w tacach z 285 otworami i dostępna jest już od 8 tygodnia roku – mówiła.

Autor: Marta Szyperek

fot. Szyperek

Opracował: Joanna Białek

17. czerwiec 2024 12:46