StoryEditor

Nowości od firmy Bayer

24.01.2017., 10:56h
Jakie nowe, innowacyjne produkty dla polskiego rolnictwa i ogrodnictwa przygotowała na ten rok firma Bayer? Mówiono o nich podczas spotkania prasowego 17 stycznia w Warszawie. 

Serenade® ASO. Ten preparat biologiczny uzyskał nowe zezwolenie (MRiRW nr R-535/2016) rozszerzające zakres stosowania. Można go stosować m.in. w uprawie warzyw takich jak kapustne, ogórek, marchew, sałata, pomidor, papryka, oberżyna i cukinia. Serenade® ASO zwalcza, m.in. szarą pleśń, alternariozę, mączniaka prawdziwego, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, zgniliznę twardzikową, fuzariozę, ryzoktoniozę oraz choroby bakteryjne. Jest dobrym uzupełnieniem stosowania programu z Zato 50 WG do ochrony truskawki przed mączniakiem prawdziwym. Spełnia wymogi rolnictwa ekologicznego, jest bezpieczny dla konsumenta i środowiska.

Serenade ASO to mikrobiologiczny grzybobójczy i bakteriobójczy środek o działaniu kontaktowym. Występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. W wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin, wytwarza substancje, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych patogenów. Konkuruje z nimi o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny. 

Emulpar’® 940 EC. Środek pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego z lnianki oraz emulgatorów do mechanicznego zwalczania szkodników. Działa m.in. na mszyce, przędziorki, miodówki, mączliki we wszystkich gatunkach owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Nie powoduje fitotoksyczności na roślinach, nie ma karencji. Emulpar’ 940 EC zgodnie z interpretacją MRiRW nie jest formalnie środkiem ochrony roślin lecz produktem o działaniu mechanicznym. Producentem preparatu jest firma ADW, a dystrybutorem na polskim rynku firma Bayer. 

„Bioróżnorodność: woda źródłem wszelkiego życia”. To trzecia odsłona kampanii społecznej Grunt To Bezpieczeństwo. – Tym razem koncentrujemy się na ochronie czystości wód w gospodarstwie – mówił dr Michał Krysiak. – Stężenie środków ochrony roślin w wodach powierzchniowych w rejonach intensywnego rolnictwa wzrasta, czego konsekwencje mają wymiar ekologiczny oraz polityczny i ekonomiczny. Bezpieczne użytkowanie środków chroni życie biologiczne w wodach powierzchniowych, a tym samym pozwala na samooczyszczanie się wód przez biodegradację niewielkich stężeń substancji chemicznych. Skażenia punktowe są źródłem 60–90% całkowitych zanieczyszczeń pestycydowych wód. Powstają głównie na skutek transportu środków, sporządzania cieczy roboczej czy mycia opryskiwacza. Skażenia obszarowe są związane z zabiegiem opryskiwania i w dużym stopniu zależą od panującej pogody (znoszenie cieczy, spływ powierzchniowy). 

 

easyFlow® – System zamkniętego transferu. To bezpieczny sposób użytkowania środków chemicznych w gospodarstwie. Umożliwia odmierzenie i przelanie środka ochrony roślin do opryskiwacza bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. msz

01. maj 2024 22:46