StoryEditor

Nowy, podlegający recyklingowi pojemnik na truskawki

05.03.2020., 12:23h

Hiszpańska Adesva zatwierdziła nowy pojemnik do przechowywania truskawek. Opakowanie nadaje się do recyklingu, a przechowywane w nim owoce jagodowe zachowują wysoką jakość.

Zespół techniczny Centrum Technologii Agrobiznesu Adesva, z siedzibą w hiszpańskiej gminie Lepe, przeprowadził eksperymentalne badanie oceny skuteczności nowych pojemników na owoce jagodowe. Sprawdzono w nim parametry jakościowe opakowania na truskawki ECOSOFT produkowanego przez  firmę Veripack Embalajes należącej do grupy Guillin Group.

Przebieg badań

Badanie było wynikiem umowy podpisanej z producentem. Nowe pojemniki porównano do tradycyjnych opakowań na truskawki. Trzem testom przeprowadzonym w kwietniu i maju poddano opakowania zarówno posiadające dno, jak i bez niego. Ocenie podlegały parametry takie jak m.in.:

- występowanie naturalnej zgnilizny, 

- utrata masy, jędrności, wilgoci,

- obecność przebarwień i odkształceń,

- ogólny wygląd zewnętrzny truskawek.

Nowe pojemniki lepsze od tradycyjnychNa podstawie otrzymanych wyników badań stwierdzono, że owoce pakowane w nowy produkt zachowują lepszą kondycję od tych w pojemnikach tradycyjnych. Lepsze wyniki obserwowano w szczególności w przypadku utraty wagi i wyglądu owoców po 7 dniach przechowywania na półkach.

Z czego to wynika?

Nowe opakowania nie tylko w 100% nadają się do recyklingu, ale dodatkowo chronią owoce podczas transportu i poprawiają ich trwałość. Produkty wyposażono w dno ochronne pochłaniające wstrząsy. Dzięki temu powstały pojemniki r-PET i PP przystosowane do delikatnych owoców, takich jak truskawki, które nie potrzebują dodatkowej wkładki z folii bąbelkowej. Ich wewnętrzna konstrukcja działa nie tylko jak amortyzator, ale również izoluje owoce od ewentualnego soku, a dodatkowo umożliwia lepszą cyrkulację powietrza. Wykonane są z jednego materiału co upraszcza ich recykling.

oprac. am
źródło: freshplaza.com
fot. pixabay
27. marzec 2023 18:19