StoryEditor

Nowy zakład Agrii

26.06.2018., 11:32h
20 czerwca 2018 firma Agrii Polska Sp. z o.o. otworzyła oficjalnie Zakład Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim. Dzięki inwestycji wartej blisko 30 mln złotych Agrii będzie dysponowało najnowocześniejszą w Europie linią do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego.

Obok nasion opatrzonych marką Nasiona Dalgety w zakładzie będą wytwarzane innowacyjne nawozy otoczkowane Agrii. Obiekt będzie jednocześnie pełnił funkcję jednego z najważniejszych centrów logistycznych firmy.

Fabryka ma powierzchnię 12 000 m2 i wydajność 900 ton na dobę. W zakładzie są dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego – jedna o wysokiej wydajności, druga przeznaczona do gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia, zaprawiania firmy Cimbria, Westrup oraz Bühler. W procesie produkcji wykorzystywane są także stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, pozwalające na pełna eliminację nie tylko pośladu, ale także wszelkich innych niepożądanych zanieczyszczeń, w tym także sporyszu.

W fabryce będzie produkowany materiał siewny pieczołowicie wyselekcjonowanych odmian zbóż rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety. W standardzie nasiona są zaprawiane z zastosowaniem polimeru, dzięki któremu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzona na ziarniaku, zapewniając skuteczną jego ochronę. W przypadku produkcji większości nasion w trakcie zaprawiania na ziarniak nanoszony będzie także nawóz do nasienny, który jest źródłem łatwo dostępnego fosforu, niezbędnego do stymulowania intensywnego rozwoju systemu korzeniowego. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest pełna aspiracja, czyli odpylanie, pozwalające zapewnić najwyższą jakość produkcji.

Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne z 3 analitykami. Oprócz nich Agrii zatrudnia także kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów i próbobiorców, nadzorujących reprodukcję materiału siewnego w starannie wyselekcjonowanych gospodarstwach rozproszonych po całym kraju.

Na terenie obiektu znajduje się także wysoce precyzyjna linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 ton na godzinę, z automatycznym układem mieszającym, transportującym i pakującym. Wytwarzane na niej są nawozy doglebowe Agrii: Super N oraz ABS anola i ABS Corn. Nawóz Super N zaopatrzony jest w specjalna powłokę, zabezpieczającą przed stratami azotu w wyniku niekorzystnych przemian w glebie. Technologia ABS P wykorzystywana w przypadku nawozów ABS Canola i Corn zapobiega stratom fosforu i zapewnia jego dostępność w przyswajalnej przez rośliny formie w trakcie wegetacji.

Części produkcyjnej towarzyszą także: część biurowa, obszerny i nowoczesny magazyn wyrobów gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 tys. miejsc paletowych, który spełnia najwyższe wymogi dot. Bezpieczeństwa, np. zaopatrzony jest w śluzę przed wejściem i ulokowany w niecce o głębokości 1 m.

Cały obiekt został zbudowany z dużą dbałością o aspekty środowiskowe. Zachowano 3000 m2 powierzchni biologicznie czynnej z elementami zielonej architektury. Ciekawostką jest umieszczenie na elewacji budynku budek lęgowych dla bytujących w tym regionie, chronionych gatunków ptaków.

Agrii powstała w 2015 r. z połączenia Dalgety Agra Polska i Grupy Kazgod, które działały w Polsce od lat dziewięćdziesiątych XX w. Obecnie firma jest wiceliderem w branży zaopatrzenia rolnictwa w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Jest też największym wśród firm dystrybucyjnych graczem na rynku skupu zbóż. Na liście 500 Największych Firm Rzeczpospolitej z 2017 r. Agrii znalazło się w połowie trzeciej setki. Firma zatrudnia blisko 300 pracowników, z czego około 60 znajduje zatrudnienie w nowym zakładzie w Aleksandrowie Kujawskim.


macka

źródło: mat. prasowe

25. kwiecień 2024 15:36