StoryEditor

Obawa o dostępność węgla, winduje ceny energii. Czy coś się zmieni?

05.07.2022., 00:00h

Na Towarowej Giełdzie Energii – TGE takiego poziomu cen jeszcze nie było. Dostawcy aktualnie dokonują zakupów na kolejny rok 2023. Ile tym roku zapłacą?

4 lipca 2022 roku ceny energii osiągnęły poziom ponad 1200 zł za MWh. Takiego poziomu cen energii elektrycznej na TGE i to z dostawą na kolejny rok jeszcze nie było. Według TGE w poniedziałek 4 lipca 2022 r. cena za jedną MWh w ramach kontraktu rocznego z dostawą na przyszły rok osiągnęła poziom 1243 zł/MWh. Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, cena energii w 2021 roku z dostawą na 2023 wynosiła 368 zł za MWh.

Podstawa produkcji z ograniczeniami

W Europie Zachodniej gaz jest podstawą produkcji energii. To samo tyczy się Polski, jednak w naszym kraju prąd z węgla ma niższą cenę niż ten pochodzący z gazu. Od połowy czerwca przesył gazociągiem NordStream został ograniczony przez Gazprom o 60% i wtedy też ceny zaczęły ponownie systematycznie rosnąć.

Strach o niedobory węgla winduje ceny energii

Obawy o niedobory węgla na kolejny sezon grzewczy, którego już teraz odczuwamy braki, dodatkowo windują ceny energii. Postoje i wyłączenia bloków węglowych spowodowały, że na dzień 4 lipca z prac wyłączonych było ok. 22 GW mocy. Dla porównania cały system grzewczy dysponuje mocą w wysokości 53,6 GW mocy. Jak zaznaczają eksperci, ceny będą rosły tak długo, jak długo utrzymywać będziemy wysoki udział węgla w produkcji energii, gdzie kopalnie są trwale nierentowne. Szansą jest natomiast zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Morawiecki - Teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne

Jak cytuje słowa Morawickiego Financial Times, atak Rosji na Ukrainę odłożył na bok marzenia o budowaniu bezpiecznej przyszłości, która opierałby się o zrównoważony rozwój. Dodał również, że aktualnie jesteśmy świadkami tworzenia się nowego porządku energetycznego nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Polityka energetyczna Unii Europejskiej zajmowała się wyłącznie zmianami klimatycznymi, ale jak podkreślała od zawsze Polska, źródła energii muszą być zdywersyfikowane. Obok ochrony klimatu równie ważnie, jak nie ważniejsze powinno być bezpieczeństwo energetyczne.

Dodał również, że jednym z czynników, które podnoszą ceny energii, są koszty uprawień do emisji CO2. Koszty tych uprawień, które w ostatnich latach znacząco wzrosło, są jednym z decydujących o cenach. Jak zauważył premier Morawiecki, pięć lat temu koszt emisji  1t CO2 wynosił poniżej 10 euro, obecnie wynosi on nawet do 100 euro. Takie koszty utrudniają przedsiębiorstwom produkcyjnym inwestowanie w technologie ekologiczne.

Gdzie ceny gazu spadają?

W holenderskim hubie TTF w poniedziałek 4 lipca cena na sierpniowe kontrakty na gaz spadła o niespełna 0,5%, czyli do kwoty 149 euro za MW (705,15 zł). Kontrakty na wrzesień przebiły już poziom 151 euro.

W 2021 roku po raz pierwszy od dwóch lat rachunki za gaz wzrosły

Warto zaznaczyć, że ceny gazu na przestrzeni poprzednich lat zmieniały się na korzyść Polaków. W roku 2020 na rynku hurtowym ceny gazu były najniższe od lat.
Obniżki cen gazu w Polsce wyniosły:

  • od stycznia 2020 roku o 2,9 proc;
  • od lipca 2020 roku o 10,6 proc;
  • od stycznia 2021 roku o kolejne 4,5 proc.

PGNiG przez wprowadzenie olbrzymich podwyżek ma nie tylko wpływ na dużych odbiorców takich jak firmy zajmujące się produkcją chemikaliów czy wyrobów chemicznych, ale i na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: ure.gov.pl/ enerad.pl/money.pl/pap/
Fot: envatoelements
22. maj 2024 09:05