StoryEditor

Ograniczanie nawożenia. Jak wpłynie na produkcję roślinną?

25.02.2022., 00:00h

Komisja Europejska z początkiem marca 2022 r. poda decyzję w sprawie dofinansowania zakupu nawozów. Wysokie ceny nawozów nie występują tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, producenci rolni z niecierpliwością wyczekują werdyktu w tej kwestii.

Komisja Europejska w ciągu najbliższych dni przedstawić ma swoją decyzję w sprawie dofinansowania zakupu nawozów. Jaka będzie wysokość tych dopłat, prawdopodobnie dowiemy się już drugiego marca bieżącego roku.

Na rynku nawozów trwa zastój

Rolnicy zwlekają z podjęciem decyzji. Kupować czy nie, rozważają redukcję dawek nawozów. Czy ograniczenie liczby zabiegów lub dawek składników odżywczych negatywnie przełoży się na rentowność całej produkcji i plonowanie?

Warto jednak zastanowić się nad poprawą efektywności wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach. W tym roku prawdopodobnie zwiększy się zainteresowanie preparatami uniwersalnymi. Wydaje się, iż chętniej będą stosowane niż te dedykowane konkretnym uprawom. To dobry moment, by rozważyć nabycie produktów opartych na saletrze amonowej. To jeden z powszechniejszych związków z grupy nawozów saletrzano-amonowych. Zawiera zarówno azotanową, jak i amonową formę azotu. Może być stosowany praktycznie we wszystkich uprawach, zarówno rolniczych, jak i ogrodniczych. Należy pamiętać, by nie stosować go na długo przed siewem roślin. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie zjawiska wypłukiwania części azotanowej.

Nawozy zawierające saletrę amonową są fizjologicznie lekko kwaśne. Ich użycie wiąże się z częściowym zakwaszeniem gleb. To przede wszystkim efekt nitryfikacji, czyli biologicznego utleniania formy amonowej do azotanowej.

Jaki nawóz wybrać?

Warto przede wszystkim wykonać badanie gleby, tak aby odpowiednio dobrać potrzebne dawki nawozów.

Warto wybrać nawóz z azotem w formie amonowej, działa wolnej niż forma azotanowa. Dodatkowo azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby. Korzystnie wpływa na dobre ukorzenienie się roślin. Wspomaga również pobieranie fosforu i ogranicza nadmierną absorpcję potasu.

W okresie wegetacji zastosowanie takiego nawozu przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost.

 

Bernat Patrycja
Źródło: inf pras. Jatrejon
fot: envatoelements

21. lipiec 2024 02:23