StoryEditor

Optymalne warunki, przyspieszyły zbiory szparagów

14.04.2022., 00:00h

Dzięki wyjątkowo słonecznej pogodzie, jak informuje stowarzyszenie rolników z Dolnej Saksonii, pierwsze odmiany szparagów wchodzą już na rynek.

Najbardziej słoneczny marzec w historii, zaowocował szybszymi zbiorami szparagów przez rolników z Dolnej Saksonii.

Według Freda Eickhorst ze Stowarzyszenia Plantatorów Szparagów zbiory szparagów będą tak duże, nawet mimo wiosennych przymrozków, że do świąt wielkanocnych starczy dla każdego miłośnika tych warzyw. Popyt na szparagi, do tej pory utrzymuje się na wysokim poziomie, niestety tak jak wszyscy producenci dotknięci zostali podniesieniem cen nawozów oraz podniesieniem stawki płacy minimalnej.

Sezonowa siła robocza

Plantatorzy szparagów nie odczuwają jeszcze aż tak wojny w Ukrainie. 60% siły sezonowej pochodzi z Rumunii, z Polski natomiast 30%, a z Bułgarii około 5%. Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Szparagów w Południowej Hesji, Rolf Meinhardt, zwrócił uwagę, że dodatkowe wydatki i wyższe płace dla pracowników zatrudnianych przy zbiorach, nie mogą zostać przeniesione na konsumenta i odbiorcę ostatecznego w skali 1:1.

- My, rolnicy, będziemy musieli ponieść większość dodatkowych kosztów. Cena szparagów w sprzedaży detalicznej nie wzrośnie powyżej 20 euro za kilogram - mówi Rolf Meinhard.

Trzy tygodnie wcześniej

W pfalzmark eG zbiory pierwszych szparagów rozpoczynają się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Przyspieszone są nawet o trzy tygodnie. Powierzchnia pod uprawę w 2022 roku będzie prawdopodobnie na poziomie z poprzedniego roku wynoszącym około 650 ha. Ponieważ rośliny wieloletnie w dwóch poprzednich latach często nie były zbierane w 100% z powodu pandemii Covid. Izba Rolnicza NRW informuje również o rozpoczęciu zbioru warzyw z mini tuneli. Około 350 gospodarstw szparagowych oferowałoby szparagi w swoich sklepach rolniczych. W przeciwieństwie do innych warzyw, 70% szparagów jest sprzedawanych za pośrednictwem straganów, specjalistycznych sklepów oraz w wielu sklepach rolniczych Nadrenia Północna-Westfalia.

Pośpiech na Wielkanoc

Hodowcy szparagów w Szlezwiku-Holsztynie przygotowują się na przypływ konsumentów na Wielkanoc. Większość z około 45 rolników uprawiających szparagi ma nadzieję, że będzie w stanie zaoferować lokalne towary w większych ilościach w sklepach i straganach rolniczych, zwłaszcza że temperatury mają wzrosnąć, informuje Izba Rolnicza.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: topagrar.com
Fot: envatoelements

22. czerwiec 2024 02:32