StoryEditor

Oszacować straty

25.04.2017., 11:02h

 

– Straty z powodu przymrozków trzeba jak najszybciej oszacować – uważa wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Samorządy lokalne powinny wystąpić do wojewodów o powołanie specjalnych komisji, które oszacują straty.

W ostatnich dniach w różnych częściach Polski temperatura spadła poniżej zera. Rafał Romanowski powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że do resortu napływają informacje o szkodach w sadach i w uprawach polowych.

– Jest coraz więcej sygnałów – dodał wiceminister, który jest przewodniczącym grupy zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, powodujących straty i szkody w rolnictwie. W poniedziałek w resorcie odbyło się posiedzenie tej grupy.

 

Specjalne komisje do szacowania strat powołuje wojewoda, na wniosek np. wójta czy burmistrza. Komisja może zostać utworzona w ciągu 24–48 godzin od momentu wpłynięcia wniosku w tej sprawie. Na razie działa tylko jedna – w województwie mazowieckim.

Wiceminister poinformował, że pomoc może trafić do poszkodowanych dopiero na podstawie sporządzonych przez komisje protokołów. 

"Jeżeli komisje będą pracowały i do resortu rolnictwa będą spływały protokoły, to na tej podstawie zdecydujemy, czy będziemy korzystać z tego programu, który jest w tej chwili dostępny, czy też trzeba będzie stworzyć nowy program, skierowany do tych producentów, którzy odczuli negatywne skutki przymrozków" – powiedział wiceminister.

 

Obecnie rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach, mogą skorzystać z kredytów klęskowych udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc przysługuje też właścicielom gospodarstw, które mają 70-procentowe straty w danej uprawie.

Od kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych; dopłata budżetowa wynosi 65 proc. składki. Umowy z rolnikami od połowy kwietnie może zawierać pięć firm ubezpieczeniowych.

Ponieważ w ustawie jest zapisany 14-dniowy okres karencji, polisy nie obejmą zjawisk pogodowych, które wystąpiły w kwietniu.

Wiceminister wyjaśnił, że 14-dniowy okres karencji został zapisany w ustawie z 2005 r. i przy ostatniej nowelizacji nie uległ zmianie.

Żródło: PAP

21. wrzesień 2023 21:30