StoryEditor

Pierwszy raz wyprodukowano rośliny na podłożu z księżyca!

13.05.2022., 00:00h

Jedną z przeszkód marzenia wielu ludzi, którym jest kolonizacja księżyca stanowi dostawa i dostępność żywności. Najlepszym rozwiązaniem byłoby rolnictwo na księżycu. Staje się to coraz bardziej możliwe, ponieważ właśnie naukowcy wyprodukowali pierwsze rośliny na glebie księżycowej.

Kolonizacja kosmosu, księżyca to coś, nad czym pracują dziesiątki ludzi każdego dnia. Teraz do celu przybliża nas fakt, że naukowcy pokazują możliwość uprawiania roślin na glebie księżycowej. Oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, lecz badanie to na pewno zapisze się w historii.

Zespół badawczy z uniwersytetu w Gainesville podaje, że rośliny można uprawiać w tzw. glebie księżycowej. Na tym etapie badań podano również, że w pewnym momencie ich wzrost się zatrzymał, a rośliny wykazują objawy związane ze stresem.


Ludzie na księżycu po raz pierwszy od 50 lat

Możliwość uprawiania roślin na księżycu szczególnie interesująca będzie dla programu Artemis NASA. Amerykańska agencja kosmiczna planuje sprowadzić ludzi z powrotem na księżyc. Ostatnim razem taka misja miała miejsce pod nazwą Apollo 17 w 1972 roku. Celem byłoby założenie tam bazy do końca tej dekady. Pozytywnym aspektem udanej misji były również fakt, że rośliny odpowiadałyby za produkcję tlenu.

Gleba zniszczona przez meteoryty

Podłoże, gleba na księżycu powstała w wyniku intensywnego i ciągłego bombardowania powierzchni przez meteoryty. Efektem końcowym jest pokrycie księżyca piaskiem. Zasadniczą różnicą pomiędzy glebą na księżycu, a na ziemi jest w obecności mikroorganizmów i bakterii.

12 gram materiału może zmienić naszą przyszłość

Do badań zespół naukowców miał jedynie 12 gram materiału pochodzącego z księżyca. Materiał ten dostarczony został w trakcie misji Apollo 11,12 oraz 17.
Materiał umieszczono na wełnie mineralnej, dodano wodną pożywkę i umieszczono w pojemnikach po 0,9 gram, następnie użyto nasion rzodkiewnika pospolitego.

Wyniki badań

Zdumiewającym faktem było to, że w każdej z próbek odnotowano kiełkowanie nasion. Oznacza to, że gleba pochodząca z księżyca w żaden sposób nie zakłóca pierwszych procesów wzrostu roślin. Niestety wkrótce pojawiły się problemy. Wzrost roślin znacznie zwolnił, zmienił się również ich kolor i pokrój. Badając geny wysianego rzodkiewnika, wykryto aktywność na poziomie stresowym. Przypominające wpływ niekorzystnych czynników na ziemi na rośliny takie jak sól, czy stres oksydacyjny.

Nie jest to dobre środowisko do wzrostu, ale jest nadzieja

Według grupy badawczej rośliny z pewnością mógłby rosnąć na księżycu, ale biorąc pod uwagę całokształt, nie jest to dobre środowisko wzrostu roślin.
Na ten moment naukowcy skupić się muszą na badaniach, które odpowiedzą na pytanie, który ze składników gleby księżycowej był odpowiedzialny za problemy ze wzrostem roślin.

Z księżyca do kontenera

Twórcy aplikacji i start-upów prześcigają się w rozwiązaniach również w dziedzinie rolnictwa. Rynek Agritech, który specjalizuje się w innowacji rolnictwa, rośnie w tempie blisko 12% rocznie. Przewidywana wartość wg prognoz na rok 2027 ma wynosić 41,2 mld. dolarów. Biorąc pod uwagę wartość z 2019 roku, która wynosiła 17,4 mld dol. jest to ogromny wzrost.Krakowski start-up wraz z łódzką spółką BinarApps stworzył nowatorski system hodowli roślin hydroponicznych. Czym się ma charakteryzować?

  • hodowla możliwa w każdym miejscu;
  • o każdej porze roku;
  • bez stosowania pestycydów;
  • z ograniczonym zapotrzebowaniem na wodę.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić blisko 90% wody, w porównaniu do tradycyjnych upraw. Dodatkowym atutem jest zapewnienie dużo szybszego wzrostu, nawet o 50%. Polski start-up stawia właśnie na rozwój takich upraw w pełni kontrolowanych warunkach. Potrzebna do tego jest odpowiednia infrastruktura oraz aplikacja sterująca nawodnieniem, oświetleniem i atmosferą.
Monitorowany jest:

  • skład pożywki;
  • temperatura;
  • wilgotności powietrza;
  • koncentracja CO2.

W lutym 2022 roku krakowska spółka zamknęła drugą rundę finansowania kwotą 2,1 mln złotych. Firma kierowana przez Wojciecha Krajewskiego pozyskała w ciągu trochę ponad roku około 3 miliony złotych.

Ile to będzie kosztować ?

Wg danych zebranych przez start-up koszt takie kontenera uprawowego Plantainer, który jest przerobionym morskim 12 metrowym kontenerem to wydatek od 360 do 460 tysięcy


Bernat Patrycja
Źródło: złotych.cyfrowa.rp.pl/ clippers.com.pl
fot. envatoelements

19. maj 2024 10:22