StoryEditor

Piknik z kukurydzą cukrową firmy Syngenta

24.08.2021., 00:00h
24 sierpnia 2021r odbył się Piknik z Kukurydzą Cukrową zorganizowanym przez Syngenta Polska wraz z partnerami Valagro oraz Agrowiec. Spotkanie odbyło się w Piołunowie, w gospodarstwie Beaty i Rafała Kaniewskich uprawiających kukurydzę dla przemysłu spożywczego.

Nie tylko kukurydzę uprawia się w Piołunowie

Gospodarstwo Rafała Kaniewskiego zajmuje 40 hektarów, z czego 20ha zajmuje kukurydza uprawiana dla przemysłu spożywczego. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć zbiór kukurydzy kombajnem, który przystosowany jest do tego, aby nie niszczyć kolby. Ponadto na pozostałym areale właściciel uprawia kalafior, ziemniaki, buraki oraz cebulę.

Kolekcja 20 odmian kukurydzy cukrowej od Syngenty

Podczas spotkania mieliśmy okazję, na polu obejrzeć kolekcje odmian kukurydzy cukrowej firmy Syngenta. Zobaczyliśmy odmiany supersłodkie, przeznaczone na świeży rynek lub dla przemysłu przetwórczego. Najważniejsze odmiany to Strongstar – najwcześniejsza z odmian Syngenta, GSS3071 lub Higlow52. Charakteryzują się wysokim plonem, oraz bezpieczeństwem związanym z powtarzalnością produkcji. Z odmian późniejszych dużym zainteresowaniem cieszy się Overland. W fazie testów są odmiany o wyjątkowym słodkim smaku GSS3003 i GSS3006, oraz Sweet Spirit oraz Accentuate. Dużym zainteresowaniem nadal cieszy się Tyson, który jest odpory na zróżnicowane warunki pogodowe i daje duży wyrównany plon.

kukurydza cukrowa

Biostymulatory w uprawie kukurydzy

Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać środki zwiększające plon firmy Valagro. Na plantacji w Piołunowie zastosowano biostymulator Yieldon. W kukurydzy wpływa na fotosyntezę, skrucenie cyklu uprawy, żywotność oraz zdrowotność roślin. Drugi z nich to Megafol, który zawiera aminokwasy, na polu Rafała Kaniewskiego, zastosowano go wraz z herbicydem, przedwschodowo.

Kombajny do zbioru kukurydzy

Na spotkaniu swoją ofertę przedstawiła też firma Agrowiec, która zajmuje się produkcją maszyn do zbioru kukurydzy słodkiej, fasoli szparagowej, grochu cukrowego. Mają również kombajn, który może zbierać kukurydzę na świeży rynek, nie uszkadza całych kolb.

kombajn do zbioru kukurydzy

Czarna kreda – wapniowy nawóz ekologiczny

Czarna kreda to nawóz wapniowy, który reguluje odczyn gleby i zwiększa przyswajalność składników mineralnych. Ze względu na zawartość kwasów humusowych, poprawia również jakość gleby. Posiada też certyfikat, umożliwiający wykorzystanie jej w uprawie ekologicznej.

Autor Joanna Białek 

21. lipiec 2024 04:07