StoryEditor

Planowane zniesienie podatku VAT na owoce i warzywa w Holandii

25.01.2022., 00:00h

Według Robabanku - holenderskiej spółdzielczej instytucji bankowej - zniesienie podatku przez Holandię na owoce i warzywa nie przyniesie znaczących zmian. Jaki wpływ na sprzedaż będzie miało to posunięcie ? 

Planowane przez rząd w Hadze zniesienie podatku VAT na owoce i warzywa, wynoszącego obecnie 9%, według Rabobanku wpłynie tylko nieznacznie na wzrost konsumpcji tych produktów.


Co na to analitycy?

Analitycy w Utrechcie na podstawie badań naukowych wyjaśnili, że obniżka cen o 1% na warzywach i owocach, skutkowałaby jedynie wzrostem popytu o około 0,5-0,6 %, co przekłada się na około 15 g spożycia tych produktów dziennie więcej.


500 mln euro zaoszczędzone

Według danych bankierzy Robabanku podają, że biorąc pod uwagę elastyczność cen, z szacowanej kwoty 500 mln eurozaoszczędzonej dzięki obniżce podatków, około połowa zostałaby wydana na zakup warzyw i owoców.

Holenderski Związek Rolników – Kto skorzysta?

Holenderski Związek Rolników wskazał możliwość poprawienia dochodów hodowców, poprzez obniżenie podatku VAT na te produkty. Dodatkowo stowarzyszenie zasugerowało, aby z podatku VAT zwolnić również takie produkty jak ekologiczne mięso i produkty mleczne.
W umowie koalicyjnej zapowiedziany podatek od cukru został określony jako niepotrzebny.

Bernat Patrycja
opracowane na podstawie topagrar.com
fot: pixabay

22. czerwiec 2024 01:13