StoryEditor

Pomagamy Pszczołom Bez Lipy!

23.05.2022., 00:00h

Owady zapylające to niewątpliwie jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie i przede wszystkim w rolnictwie.

Zapylacze w tym pszczoły miodne to najlepsi przyjaciele naszych upraw. Odgrywają niezwykle ważną rolę, która wpływa na wyższe plony owoców, warzyw i innych. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach kampanii Pomagamy Pszczołom Bez Lipy przypomina o tej niezwykłej współpracy: rolnik-pszczelarz.

Zrównoważone rolnictwo nie będzie istnieć bez współpracy pomiędzy rolnikiem, sadownikiem czy ogrodnikiem, a pszczelarzem. Według danych aż 74% pszczelarzy deklaruje nawiązanie współpracy z rolnikami, a aż 65% ocenia te współprace jako bardzo dobrą.

Na czym polega współpraca?

Przede wszystkim współpraca polega na rozstawieniu uli przy plantacjach, następnie informowaniu pszczelarza o terminach wykonywanych zabiegów. Wyznaczenie i informowanie o czasie wykonania oprysku jest niezwykle ważne, ponieważ jest to czynnik ograniczający ryzyko, jakie niesie za sobą zatrucie populacji pszczół środkami ochrony roślin.

20 maja 2022 roku miał miejsce Światowy Dzień Pszczoły

Z tej okazji wraz z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach PSOR został przygotowany specjalny odcinek animowanej serii „Z kamerą wśród pszczół”. Poświęcony został on współpracy pszczelarza i rolnika. Główna bohaterka – pszczoła Kaja, przedstawia zalety i zasady współpracy.

– Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od czterech lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami. W tym roku te zasady przybliżamy w ramach serii filmów „Z kamerą wśród pszczół” – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

opr. Bernat Patrycja
inf. pras PSOR
fot. envatoelements

16. lipiec 2024 10:38