StoryEditor

Pomidor, papryka i ogórki - Co nas może zaskoczyć w maju?

09.05.2022., 00:00h

Maj to czas, kiedy sadzone są na polu rozsady lub wysiewane nasiona warzyw ciepłolubnych. Jakie czyhają na nie zagrożenia?

W maju wysadzamy rozsady pomidorów, ogórków i papryki oraz wysiewamy nasiona ogórków i fasoli. Te rośliny są bardzo wrażliwe na spadki temperatury poniżej zera, więc trzeba wybrać odpowiedni termin. Nasiona zbyt wcześnie wysiane do gruntu będą za długo leżały w zimnej glebie, a wschody będą nierówne. Część nasion ze względu na niższą energię kiełkowania nie wzejdzie. Zagrożeniem dla wschodzących roślin jest śmietka kiełkówka, czy choroby zgorzelowe siewek.

  • Zaprawy nasienne?

Przez kilka lat z obrotu zostały wycofane zaprawy nasienne. Mając to na uwadze, należy wybierać optymalne terminy siewu – odpowiednio ogrzaną i wilgotną glebę.

  • Walka ze szkodnikami

Szkodniki atakują napęczniałe nasiona lub siewki tuż przed wschodami. Nasiona dyniowatych w optymalnych warunkach wschodzą szybko zaraz po wysianiu w wilgotną glebę i można je podlać lub opryskać produktem Delia Stop, wg zaleceń producenta. Jeżeli warunki nie są dobre do wschodów, trzeba odczekać kilka dni do tygodnia po zasianiu i dopiero wtedy wykonać zabieg. Na rynku jest granulat zawierający cypermetrynę – Belem 0,8 MG. Można go stosować wraz z nasionami siewnikiem z podsiewaczem do mikrogranulatów lub po siewie w pobliżu rzędów wysiać zwykłym siewnikiem do nasion, odpowiednio dobierając dawkę na hektar.
Drugi sposób – ze względu na zawartość środka ochrony roślin, który dość długo się rozkłada – może generować pozostałości w pierwszych owocach. Nie jest to produkt zarejestrowany w uprawie ogórków gruntowych.

Ogórki z rozsady

Dobrym sposobem na ominięcie szkodników glebowych i chorób zgorzelowych oraz pierwszego, uciążliwego pielenia plantacji ogórków jest sadzenie rozsady wyprodukowanej w tunelu foliowym. Pamiętajmy, że nasiona do wielodoniczek wysiewamy w identycznym terminie jak do gruntu lub kilka dni później. W dobrych warunkach nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach rozsada urośnie szybciej, niż rośliny wysiane na polu. Trzeba planować termin sadzenia na przełomie maja i czerwca. Wtedy to zwykle noce są już ciepłe i nie powinno być problemu z aklimatyzacją roślin. Ogórki sadzimy jak najmniejsze, kiedy tylko możemy je bezpiecznie wyjąć z wielodoniczek. Małe rośliny najlepiej i najszybciej się przyjmują. Wybiegnięte długo chorują po posadzeniu, co sprzyja wypadom. Rozsadę przed wysadzeniem w pole dobrze jest zabezpieczyć przed chorobami zgorzelowymi. Ogórki są delikatne i szybko ulegają porażeniu chorobami zgorzelowymi. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest podlanie rozsady roztworem Polyversum WP zgodnie z etykietą.

 

Sadzimy pomidory

Niektórzy producenci pomidorów gruntowych ryzykują i sadzą rośliny już w ostatnich dniach kwietnia lub na początku maja. Takie posunięcie jest ryzykowne i może spowodować duże straty w obsadzie. Jeżeli jednak przymrozki nie wystąpią na początku maja, to rośliny dobrze się ukorzenią i są odporniejsze na spadki temperatur niż rozsada posadzona tuż przed zimnymi ogrodnikami. W ubiegłym sezonie po posadzeniu rozsady na początku maja spadł deszcz. Mimo że nie była to ulewa, spadło 40– 50 l wody na m2, co spowodowało bardzo duże zagęszczenie gleby. Następnie nastały chłody, wiatry i nie było możliwości szybkiego spulchnienia wierzchniej warstwy podłoża w pobliżu korzeni. Dopiero po około 10 dniach można było wjechać pielnikiem i napowietrzyć glebę. Po napowietrzeniu rośliny zaczęły powoli rosnąć. Szybkie przyrosty były blokowane przez niską temperaturę powietrza i gleby. Dopiero na początku czerwca sytuacja się zmieniła.

Preparaty miedziowe

Pomidory w wielodoniczkach przed sadzeniem powinny być zabezpieczone przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi. Oprócz znanych produktów miedziowych, jest kilka preparatów o działaniu wgłębnym. Nie tylko zabezpieczają przed infekcjami, ale także „czyszczą” rośliny od wewnątrz z bakterii i grzybów. Jednym z nich jest Ion Blue, zawierający niewielkiej wielkości cząsteczki miedzi, nie jest to jednak nanomiedź. Nanocząsteczki miedzi zawiera nanoMI-Cu. To nawóz dolistny z azotem i miedzią w postaci nanocząsteczek, wnikających pomiędzy komórki roślin i ograniczających infekcje.

Zapobiegać zmyciu

Środki ochrony roślin zawierające jako substancję miedź są produktami kontaktowymi, które pokrywają powierzchnię rośliny i w ten sposób zabezpieczają ją przed infekcjami. Wielu producentów nie stosuje ich z produktami wiążącymi się z woskiem roślinnym, aby zapobiec zmyciu substancji aktywnej z liści i łodyg przez nawet niewielki opad lub deszczowanie.

Kapustne na pole

W maju na plantacjach warzyw kapustnych występuje pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej. Według obserwacji z poprzednich lat, loty much rozciągają się poza pierwszą połowę maja. Dlatego rośliny sadzone na początku kwietnia i w pierwszej dekadzie maja powinny być dodatkowo zabezpieczone insektycydami, chroniącymi przed żerowaniem śmietek na systemie korzeniowym. Napisałem już liczne teksty na ten temat. Jest jeszcze wiele zagrożeń, które mogą zaskoczyć producentów. Przedstawiłem je w WiOM w poprzednich latach – proszę wrócić do lektury. Trzeba zabezpieczać rośliny przed możliwymi zagrożeniami, aby ograniczyć straty w uprawach i zapewnić sukces w postaci wielkości produkcji i jakości.

Piotr Borczyński KPODR w Minikowie oddział Zarzeczewo fot. Borczyński/envatoelements

29. maj 2024 14:21