StoryEditor

Pomidory i papryka: Sposób na sprzedaż

03.12.2020., 00:00h

Mimo że w okolicy Milejowa zmniejsza się powierzchnia nasadzeń papryki i pomidora gruntowego, to nadal są to najważniejsze gatunki uprawiane w tym rejonie. Poznajmy sposób ich sprzedaży w gospodarstwie Lewczuków.

Tak też jest w gospodarstwie Jolanty i Andrzeja Lewczuków, którzy uprawą zajmują się od kilkunastu lat. Obecnie uprawiają 10 ha papryki w polu, 1,5 ha pomidorów oraz cebulę z rozsady. Tunele foliowe firmy Haygrove zajmują 70 arów. Połowa tuneli wiosną służy do przetrzymania rozsady, zanim wysadzi się ją na pole, a w drugiej części uprawiana jest papryka na zbiór pod koniec lipca. 

– Kiedyś sami robiliśmy rozsadę, ale od 3 lat współpracujemy z Gospodarstwem Ogrodniczym Mularski. Kupujemy od nich rozsadę papryki, pomidorów oraz cebuli – mówi pan Andrzej. 

– Rozsada jest dobrej jakości, szczególnie byłem zadowolony z cebuli, pierwszy raz ją zamówiłem. Przyjęła się w 100%. Pola były nawadniane. Wybrałem odmiany Exhibition (Bejo), ze względu na duże i słodkie cebule oraz białą cebulę odmiany Sterling (Seminis) i czerwoną odmiany Red Lady (Bejo) - dodaje.

Ogrodnicze doświadczenie

Pan Andrzej pochodzi z ogrodniczej rodziny. Jego tata była agronomem, mama nauczycielką w szkole rolniczej. On i jego żona też wybrali ogrodnictwo, ze specjalizacją rośliny ozdobne. Przez wiele lat pracował jako agronom w 50-ha sadach. Teraz, jak mówi, z sentymentu ma 0,5 ha własnego sadu. W pracach pomaga mu żona, po przejściu na emeryturę, a także pracownicy sezonowi.

Cały artykuł przeczytasz w listopadowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

16. lipiec 2024 17:25