StoryEditor

Prezes UOKiK zlecił kontrole sieci handlowych. Urzędnicy sprawdzą marżę warzyw i owoców

07.09.2021., 00:00h

UOKiK kontynuuje prześwietlanie branży rolno-spożywczej i handlowej. Prezes tej instytucji Tomasz Chróstny zleca kontrolę marży pośredników, sieci handlowych i producentów warzyw. Ma ona na celu sprawdzenie kto i ile zarabia na warzywach na każdym szczeblu obrotu. Interwencja urzędy wynika z wielu zgłoszeń pochodzących od producentów warzyw.

Prezes UOKiK zlecił kolejną kontrolę dotyczącą cen owoców i warzyw.

Prezes UOKiK zlecił, podległej mu Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen jabłek, borówek, ziemniaków oraz kapusty na wszystkich szczeblach obrotu warzywami, sprawdzone zostaną najpopularniejsze odmiany. Kontrola ta ma pozwolić oszacować wysokość marży poszczególnych elementów łańcucha dostaw, począwszy od sieci handlowych, przez pośredników, na  rolnikach kończąc.

- Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników. Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach. Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kontrole Inspekcji Handlowej rozpoczną się w dużych sieciach handlowych

Podległa Prezesowi UOKiK, Inspekcja Handlowa będzie podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzone kontrolę. Jej pracownicy rozpoczną sprawdzanie od sieci handlowych, a potem cofając się w łańcuchu dostaw, kontroli poddane zostaną podmioty znajdujące się na niższych szczeblach. Pozwoli to na ustalenie cen polskich warzyw i owoców oraz marże jakie narzucają następnie na zasadzie „kroku wstecz”, sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw. Dzięki temu ustalone zostaną ceny polskich owoców i warzyw oraz marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych.

Pierwszym działaniem, które maiło na celu sprawdzić, jak kształtują się mechanizmy cenowe owoców były rozpoczęte w zeszłym tygodniu kontrole w skupach jabłek. Inspektorzy IH sprawdzają, czy podmioty skupiające oraz przetwarzające jabłka mogą wykorzystać trudną sytuację rolników i sadowników. Kolejnym działaniem są kontrole każdego szczebla łańcucha dostaw.

UOKiK apeluje o zgłaszanie wszystkich przypadków wykorzystania przewagi kontraktowej 

UOKiK prosi, aby przedsiębiorcy, rolnicy i inne podmioty działające w branży rolno-spożywczej, którzy współpracują z dużymi kontrahentami i oni wykorzystują swoją przewagę, narzucają niekorzystne warunki współpracy, zgłaszali takie sytuacje do urzędu. W tym celu UOKiK uruchomił specjalny formularz, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości. Można go znaleźć pod adresem https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/

 

28. wrzesień 2023 06:32