StoryEditor

Problemy w sektorze przetwórstwa

21.05.2018., 11:28h

Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw zorganizowało 18 maja w Serocku konferencję dla producentów warzyw przemysłowych i przedstawicieli zakładów przetwórczych. Podczas spotkania przekazano informacje o aktualnej sytuacji w uprawach owoców i warzyw, na rynku przetworów oraz w zakładach przetwórczych. Debatowano o przyszłości tego sektora i możliwościach nawiązania współpracy na linii producent – przetwórca.

Przedstawiciele KSPOiW poinformowali o zmianach w zarządzie. Dotychczasowy prezes Stanisław Adamiak złożył rezygnację, a nowym prezesem stowarzyszenia został Andrzej Gajowniczak.  Adam Miłoszewski z firmy Go Frost Service oraz Romuald Ostasiuk z Real Partner przekazali informacje o aktualnej sytuacji surowcowej przed tegorocznym sezonem skupu owoców. Sprzyjające warunki pogodowe wiosną przyczyniły się do przyspieszenia wegetacji roślin. Obecnie trwa skup rabarbaru i lada chwila rozpocznie się truskawek, które są już obecne na rynku deserowym. Mimo wcześniej prognozowanych strat mrozowych, większość plantacji roślin sadowniczych jest w dobrej kondycji i o ile nie wystąpią zjawiska atmosferyczne o charakterze klęsk żywiołowych, należy spodziewać się w tym roku wysokich zbiorów wszystkich owoców. Zbiory owoców na pewno będą większe niż w ubiegłym sezonie, co może spowodować spadek cen. W br. obserwowano niemal jednoczesne kwitnienie wszystkich odmian truskawek, co oznacza, że okres zbiorów tych owoców może być skrócony i skumulowany w krótkim czasie, co spowoduje wysyp towaru na rynek. Mogą jednak wystąpić problemy z zebraniem wszystkich owoców z plantacji, gdyż już na początku sezonu zbiorów plantatorzy mieli trudności z formalnościami dotyczącymi rejestracji pracowników.

Specjalistki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie – dr Bożena Nosecka i Anna Bugała przedstawiły sytuację rynkową w branży owocowo-warzywnej ze szczególnym uwzględnieniem mrożonych owoców i warzyw. W ostatnim sezonie z powodu spadku zbiorów owoców jagodowych produkcja mrożonych owoców była o 25% niższa niż w roku poprzednim. Mniejsze zbiory i związane z tym wyższe ceny w ub.r. spowodowały, że w bieżący sezon zakłady przetwórcze wchodzą praktycznie bez zapasów surowca, z wyjątkiem malin. W obecnym sezonie Serbia i Ukraina dysponują dużymi zapasami mrożonych malin.

Wystąpienia mieli także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marian Borek oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Waldemar Sochaczewski, który omówił kierunki działań na rzecz branży przetwórstwa owoców i warzyw tej nowo utworzonej jednostki i zachęcał przetwórców do korzystania z dostępnego wsparcia, zwłaszcza z zakresu krajowej i zagranicznej promocji produktów rolno-spożywczych.

Panel dyskusyjny był poświęcony truskawkom. Eksperci omówili problemy przetwórców, dotyczące braku odpowiednich odmian spełniających wymagania jakościowe w przemyśle i zastanawiali się jak rozwiązać problem zwiększenia nasadzeń nowych odmian truskawek przydatnych do przetwórstwa. Dyskutowano także o innych problemach z tego sektora.

Relacja z konferencji zostanie opublikowana w jednym z najbliższych numerów „Owoców Jagodowych”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji.

am

 

26. kwiecień 2024 12:05