StoryEditor

Producenci warzyw i owoców załamani. Wiatr rozrywa tunele foliowe

19.02.2022., 00:00h

Miniony czwartek był tragiczny dla wielu rolników, ale ostatnie 24 godziny to był prawdziwy dramat. Wiatr wiejący w porywach nawet do 130 - 140 km/h zrywał dachy budynków mieszkalnych, gospodarczych, przechowalni i przede wszystkim demolował tunele foliowe. Straż pożarna interweniowała kilkanaście tysięcy razy. W całym kraju są przerwy w dostawach prądu.

Dramatyczne chwile przezywają producenci owoców i warzyw tunelowych. W wielu miejscowościach wiatr porozrywał folie i uszkodził stalowe konstrukcje. Starty są bardzo duże. Właściciel Gospodarstwa Rolnego Maruszewski udostępnił na swoim profilu facebookowym film, na którym widać, jak wichura niszczy jego tunele.

Poniższe zdjęcie też z dzisiejszego poranka z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski.

Wiatr wyrządził też szkody w gospodarstwie Słoneczne Przysmaki niedaleko Mszczonowa (woj. mazowieckie).


Z kolei miejscowości Przyłęk koło Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim  zapaliła się turbina wiatrowa. Nie wytrzymała prędkości wiatru.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej silny wiatr utrzyma się do sobotniego wieczora. W niedzielę ma być spokojniej.

Każdy, kto został poszkodowany w wyniku klęsk żywiołowych, może ubiegać się o pomoc finansową za pośrednictwem wojewody. 

Kwota zasiłku wynosi do 6 tysięcy zł. Pieniądze wypłaca ośrodek pomocy społecznej. Można też uzyskać pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego. 

W tym przypadku kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych,  ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

Z kolei na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego przewidziano pomoc w wysokości 200 tysięcy złotych.

- Od wczesnych godzin rannych kierownictwo MSWiA jest w kontakcie z wojewodami, z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli chodzi o kwestie związane ze skutkami wichur, które przeszły i przechodzą na terenie naszego kraju - powiedział dziś na konferencji zorganizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

- Jeżeli będzie taka potrzeba to niezwłocznie wojewodowie będą wypłacać środki z rezerwy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tzw. pomoc doraźną, ale także po szacunkach gmin odszkodowania, które ustawowo z rezerwy państwowej przysługują - zaznaczył.

Kamila Szałaj,
fot. Słoneczne Przysmaki-gospodarstwo tradycyjne/FB

25. maj 2024 08:45