StoryEditor

Resort rolnictwa wnioskuje do KE o przeznaczenie ziemniaków do biogazowni

27.04.2021., 00:00h

Czy ziemniaki niesprzedane w wyniku lockdownu trafią do biogazowni lub na inne cele przemysłowe? Taki pomysł na zagospodarowanie ich nadwyżki ma resort rolnictwa. Propozycja w tej sprawie została przedstawiona Komisji Europejskiej. 

W poniedziałek odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów rolnictwa UE. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Ministrowie rozmawiali m.in. o trudnej sytuacji producentów warzyw spowodowanej restrykcjami pandemicznymi.

Jak zauważył podczas konferencji Bartosik, ograniczenia i obostrzenia w funkcjonowaniu sektora HoReCa, z powodu kolejnej fali pandemii COVID-19, spowodowały istotne problemy dla wielu producentów owoców i warzyw. 

- Szacuje się, że na skutek wprowadzonych obostrzeń 80% ziemniaków przeznaczonych w Polsce do sprzedaży w sektorze HoReCa nie zostało zagospodarowanych - ocenił wiceminister.

Dlatego zaproponował KE przeznaczenie ziemniaków do biogazowni lub na inne cele przemysłowe, np. do przetwórstwa na spirytus do środków dezynfekujących. Wniosek ten poprała Chorwacja.  

Czy KE pomoże producentom warzyw i owoców?

W odpowiedzi na postulaty państw członkowskich w zakresie wsparcia trudnej sytuacji np. sektorów owocowo-warzywnych, dotkniętych także przymrozkami wiosennymi, Komisja zadeklarowała monitorowanie bieżące sytuacji. Jednocześnie poinformowała, że wobec rozległych strat w rolnictwie ramy budżetowe są ograniczone.

- Znacząca pomoc finansowa w krótkim okresie wymagałaby uruchomienia środków z rezerwy kryzysowej, co oznaczałoby konieczność redukcji płatności bezpośrednich otrzymywanych przez wszystkich rolników - oceniła KE.

Poprawę sytuacji w tym sektorze należy, zdaniem KE, widzieć w szerszym kontekście poprawy sytuacji gospodarczej i znoszenia restrykcji związanych z pandemią.

oprac. ksz, na podst. MRiRW, fot. MRiRW
16. lipiec 2024 17:40