StoryEditor

Rolnictwo ekologiczne, czyli jakie?

12.08.2021., 00:00h

Ekologia w rolnictwie zyskuje powoli na znaczeniu, dlatego 6 sierpnia 2021r, w Sątyrzu w Zachodniopomorskiem zorganizowaliśmy seminarium dotyczące uprawy i przetwórstwa warzyw w systemie ekologicznym. Podczas prelekcji prof. Jolanta Kowalska z Zakładu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska poznańskiego IOR-PIB tłumaczyła, dlaczego ważna jest lokalizacja i stanowisko glebowe, na co zwrócić uwagę wybierając materiał siewny, jak znaleźć środki ochrony roślin dedykowane dla ekologów.

Rolnictwo ekologiczne wymaga wsparcia.  

Produkcja ekologiczna w Polsce, poza tym, że sama w sobie jest trudna, to brakuje jej wsparcie w zakresie administracyjnym i legislacyjnym. Brak wsparcia finansowego dla rolnictwa ekologicznego, oraz duże rozdrobnienie producentów powoduje, że rodzime produkty ekologiczne nie są konkurencyjne. Brakuje w kraju stowarzyszeń, spółdzielni zrzeszających rolników produkujących w systemie ekologicznym. Dodatkowym utrudnieniem, jest ustalenie planu produkcji w gospodarstwie. Wymaga on wiedzy jak również nakładów pracy fizycznej.

Największe trudności dla ekologicznych rolników to obwarowania prawne i kontrolne- mówi prof. Jolanta Kowalska. Dużo pracy wymaga prowadzenie dokumentacji w gospodarstwie, wizyty kontrolne oraz potrzeba udawadniania urzędnikom dobrej woli rolnika. Potrzebne byłoby wprowadzenie uproszczonych procedur.

Czy ekologiczna produkcja warzyw ma przyszłość ?

- Branża ekologiczna będzie się rokrocznie zwiększać, jednakowoż nigdy nie będzie wiodącą częścią rolnictwa. Jednakowoż warzywa i owoce, świeże oraz przetworzone, cieszą się coraz większym zainteresowaniem w sieci. Dzięki rolniczemu handlowi detalicznemu, polscy producenci mogą docierać do szerszej gamy odbiorców i budować swoją markę.

Co jest ważne w rolnictwie ekologicznym ?

-  Jeżeli zastanawiamy się nad ekologią trzeba wybrać stanowisko i lokalizację pod względem odległości od sąsiadów produkujących konwencjonalnie, jak i stanowisko glebowe. – mówi prof. Kowalska. Jeśli chcemy uprawiać na słabych glebach rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, musimy tą glebę wzbogacić o nie, na przykład materią organiczną. Jej składniki przy okazji są świetnym absorbentem wilgoci i dzięki temu mogą zmniejszać stres roślin związany z suszą.

Kolejnym niezbędnym elementem produkcji ekologicznej jest płodozmian, najlepiej pięcio– siedmioletni, uwzględniający zróżnicowanie rodzin botanicznych, aby bilansować ilość składników odżywczych w glebie. Przeciwdziała płodozmian również namnażaniu się patogenów i szkodników.  

Duże znaczenie ma również odmiana. Musi być ona taka odmiana mało podatna na choroby. Materiał siewny nie może być zaprawiany chemicznie. Musi być kwalifikowany, dobrej jakości i czysty biologicznie, gdyż wiele chorób przenosi się z nasionami.

Nasiona można zaprawiać produktami naturalnymi, np.:

  • susz zielarski,
  • cynamon,
  • odtłuszczone mleko w proszku.

Odchwaszczanie tylko płodozmian, agrotechnika i ręcznie.

W  ekologicznej uprawie nie stosujemy herbicydów, a przede wszystkim płodozmian, maszyny rolnicze lub pracę rąk ludzkich. Przez co wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych na zakup i pensje dla pracowników. Dopasować należy, również rozstaw rzędów do wykorzystywanych maszyn. Jak pokazuje przykład w Sątyrzu, sprawdza się również przykrycie rzędów agrowłókniną, folią lub słomą. W międzyrzędziach można wysiewać zboże.

Jak chronić ekologiczne plantacje?

W produkcji ekologicznej niezbędny jest regularny monitoring, aby wcześnie wyłapać zagrożenie. Środki dopuszczone w ekologii mają małe, bądź znikome odziaływanie na środowisko, dlatego potrzebne jest wczesne wykrycie zagrożenia. Ewentualnie stosowanie zabiegów profilaktycznie.  

Środki ochrony roślin,  zarejestrowane do obrotu na terenie Polski i UE, mają w swoim składzie substancje aktywne, dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Lista tych środków znajduje się na stronie IOR-PIB, zawiera ona ok. 80 produktów. 

Drugi wykaz środków ochrony roślin spełniających wymagania rolnictwa ekologicznego znajduje się na stronie ministerstwa rolnictwa i jest na niej ok. 128 środków.

Fungicydy w ekologii oparte głównie na siarce i miedzi. Można stosować w dawce do 4 kg miedzi na hektar rocznie. Podawana jest profilaktycznie, ale swoim działaniem może wydłużyć okres wegetacji.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. Jolantą Kowalską 

21. lipiec 2024 04:27