StoryEditor

Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi ponad 14 000 euro odszkodowania

21.06.2022., 00:00h

W Brandenburgii w miodzie pszczelarza wykryto wysoką zawartość substancji czynnej, jaką jest glifosat. Teraz rolnik z sąsiedniego gospodarstwa winny jest aż 14 000 euro odszkodowania.

20 czerwca 2022 roku ogłoszono wynik procesu odbywającego się przed Sądem Okręgowym we Frankfurcie nad Odrą. Wynik jest jednoznaczny: Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi ponad 14 000 euro odszkodowania.

Cały spór trwał od roku 2019, środek zawierający glifosat został zastosowany na terenie gospodarstwa w Brandenburgii, bezpośrednio sąsiadującego z obszarem gdzie znajdowały się ule pszczelarza.

Zanieczyszczone 500 kilogramów miodu

Pozostałości glifosatu zostały wykryte w 500 kilogramach miodu i 40 kilogramach wosku. Rzecznik Sądu Okręgowego we Frankfurcie nad Odrą podał, że pszczelarz wygrał sprawę i ma otrzymać 14 500 euro odszkodowania. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Ponowna ocena wpływu glifosatu na zdrowie i środowisko?

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska nakazała wykonanie ponownej oceny wpływu glifosatu na zdrowie i środowisko.
Grupy takie jak Natural Resources Defense Council (Rada Obrony Zasobów Naturalnych), Center for Food Safety (Centrum Bezpieczeństwa Żywności) i Rural Coalition (Koalicja Wiejska), która reprezentuje rolników, oskarżyły agencję o zatwierdzenie glifosatu pomimo jego rzekomych szkód dla rolnictwa, rolników narażonych podczas oprysków i dzikich gatunków, takich jak motyl Monarcha.

Sędzia okręgowy Michelle Friedland napisała dla sądu apelacyjnego w Pasadenie w Kalifornii, że EPA nie uzasadniła właściwie swoich ustaleń, że glifosat nie zagraża zdrowiu ludzkiemu i że jest mało prawdopodobne, aby był rakotwórczy.

Należąca do firmy Bayer jednostka Monsanto, która produkuje Roundup, sprzeciwiła się grupom kwestionującym przedłużenie obowiązywania ustawy EPA.

Firma Bayer stanęła w obliczu dziesiątek tysięcy pozwów

Rzeczniczka EPA powiedziała, że agencja dokona przeglądu tej decyzji. Bayer podtrzymuje, że EPA przeprowadziła rygorystyczną ocenę na podstawie ponad 40 lat badań naukowych i wierzy, że agencja nadal będzie stwierdzać, że herbicydy na bazie glifosatu są bezpieczne i nie są rakotwórcze.

George Kimbrell, dyrektor prawny Centrum Bezpieczeństwa Żywności, które reprezentowało Koalicję Wiejską, w wywiadzie nazwał decyzję - historycznym zwycięstwem dla pracowników gospodarstw rolnych, społeczeństwa i zagrożonych gatunków.

Firma Bayer stanęła w obliczu dziesiątek tysięcy pozwów, w których twierdzono, że Roundup powoduje raka i inne choroby. Oczekuje się, że wkrótce Sąd Najwyższy USA zdecyduje, czy rozpatrzy apelację niemieckiej firmy w sprawie o odszkodowania w wysokości 25 milionów dolarów dla Edwina Hardemana, użytkownika Roundupu, który winę za swojego raka zrzucił na środki chwastobójcze tej firmy.

 

Bernat Patrycja

Źródło: agrarheute/reuters
Fot: pixabay

29. maj 2024 18:15