StoryEditor

Stosowanie nawozów azotowych na polach wcześniej niż w marcu?

21.01.2020., 12:17h

Rząd będzie zabiegać w Brukseli o możliwość wcześniejszego zastosowania nawozów azotowych. List w tej sprawie do unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego wyślą: minister rolnictwa oraz minister gospodarki wodnej.

Sprawo możliwości używania nawozów azotowych była przedmiotem rozmów rolników na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy, które odbyło się podczas  targów Polagra - Premiery 2020 w Poznaniu. Rolnicy zwracali uwagę, że unijny przepis, które dopuszcza nawożenie azotem dopiero od 1 marca jest bardzo szkodliwy. Dużo kontrowersji i krytyki wzbudził przepis dotyczący możliwości stosowania nawozów przez rolników dopiero po 1 marca. 

- Domagamy się uelastycznienia stosowania nawozów azotowych. Wysłaliśmy odpowiednie pisma do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa oraz ministra gospodarki morskiej. Według naszej oceny w skutek późnego stosowania nawozów azotowych po 1 marca w ubiegłym roku rolnictwo nasz poniosło olbrzymie straty. Prawo nie może przeszkadzać w rozwoju naszego rolnictwa - powiedział Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.  

- Należy wprowadzić elastyczne stosowanie azotu na polach. Klimat się zmienia i te terminy powinny być ruchome. Jak za późno wjedziemy z nawozami, to są straty - dodał Marian Sikora z FBZPR.
    
Obecny na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy wiceszef MRiRW Ryszard Kamiński obiecał rolnikom pomoc i interwencje w tej sprawie do Komisji Europejskiej. 

- W poniedziałek minister Ardanowski wysyła do komisarza Janusza Wojciechowskiego wniosek o przyśpieszenie stosowania nawozów azotowych chociaż o te dwa tygodnie. Podobny wniosek zostanie także wysłany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - zadeklarował wiceminister rolnictwa.

Źródło: www.topagrar.pl

Fot. Sierszeńska

11. czerwiec 2023 03:33