StoryEditor

T.B.Fruit - czy należne pieniądze trafią do poszkodowanych?

22.09.2022., 00:00h

W roku 2021 do informacji publicznej ujawnione zostały należności i zaległości związane z niezapłaconymi fakturami dla firm, które zajmują się dostarczaniem owoców do jednego z zakładów przetwórstwa w Annpolu. Kiedy i czy w ogóle pieniądze zostaną odzyskane od spółki T.B.Fruit?

Ciągnąca się walka o kilkaset milionów złotych

11 stycznia 2022 roku Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie odpowiednich mechanizmów w celu:

„Wyegzekwowania należności finansowych wyżej wymienionym podmiotom. Ponadto zawnioskowaliśmy, aby zwrot środków podmiotom prywatnym odbywał się przed zwrotem należności wobec instytucji państwowych takich jak banki, urzędy skarbowe, celne, etc. Poza tym zwróciliśmy uwagę na fakt, iż biorąc pod lupę wartość majątku Grupy TB Fruit i zobowiązania wobec wierzycieli celowym byłoby włączenie przetwórni w Annopolu, Dwikozach i Brzostowcu do Narodowego Holdingu Spożywczego”.

W marcu 2022 roku Mecenas Lech Obara został zaproszony do udziału w posiedzeniu Zespołu Parlamentu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy. Tematem spotkania była sprawa spółki T.B. Fruit, poszkodowanych sadowników oraz dostawców owoców.

  • Zadłużenie spółki to 10 milionów złotych dla dostawców owoców.
  • 7,3 miliona złotych z odsetkami z tytułu VAT,
  • 8,3 miliona złotych kary z UOKiK,
  • 1,7 miliona złotych z odsetkami dla ZUS i wiele innych, co daje końcową kwotę ponad 90 milionów złotych.

Skandaliczne zaniedbania

Mecenas Obara zwrócił wtedy też uwagę na skandaliczne zaniedbanie w zakresie zabezpieczania możliwości zaspokojenia roszczeń dostawców, a także Skarbu Państwa.

- Jest to wielka, międzynarodowa afera. Skandalem jest, że żaden z podmiotów publicznych, w żaden sposób nie zabezpieczył swojego roszczenia. Natomiast majątek wcześniej już zabezpieczyła spółka TB fruit, ustanawiając pozorną – naszym zdaniem- hipotekę na kwotę 50 milionów euro na rzecz firmy Ancile z kajmanów. Tym samym zablokowano możliwość dochodzenia wcześniejszych, a niezabezpieczonych roszczeń na kwotę 90 milionów złotych – i tych prywatnych i publicznych. Dlatego chcemy, aby wszelkie tego typu działa zostały rozliczone. – oznajmił mecenas Lech Obara.

Po tym spotkaniu poseł Paweł Lisiecki oraz poseł Iwona Arent wystosowali pismo skierowane do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa oraz Prokuratora Generalnego. W piśmie tym zawarto pytanie takie jak: „Dlaczego nikt nie zainteresował się treścią umowy faktycznej podstawy obciążenia hipoteką na kwotę 220 milionów złotych?"

Stanisław Zębek jeden z pokrzywdzonych i przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Sadowników zorganizował spotkanie, na którym mecenas Obara przedstawił wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi całą sprawę, a ten zadeklarował pomoc finansową

- Cieszy fakt, że w tej sprawie mamy coraz więcej sojuszników - podsumował Lech Obara.

Pracownicy otrzymali wypowiedzenia, a spółka zniknie bez konsekwencji?

Pod koniec listopada zeszłego roku 2021 śledztwo w sprawie działalności przetwórni w Annopolu wszczęła prokuratura w Kraśniku oraz kilka innych prokuratur w całym kraju, dodatkowo sprawą zajmują się śledczy w Ukrainie. Z końcem roku 2021 T.B. Fruit ograniczała działalność.

W grudniu 2021 roku pracownicy spółki otrzymali w większości wypowiedzenia, a obecnie w Sądzie Rejonowym w Kielcach toczy się postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości spółki.

Ancile Investment Company złożyło wniosek o sądu upadłościowego inicjujący procedurę zmierzającą do przygotowanej likwidacji.

- Oznacza to, że przedsiębiorstwo dłużnika w tym cały majątek łącznie z fabrykami w Dwikozach i Annopolu może zostać sprzedane błyskawicznie, jeszcze przed ogłoszeniem upadłości, na podstawie wyceny prywatnego rzeczoznawcy – mówi radca prawny Lech Obara.

Zostaniemy z niczym!

- Jeżeli sąd to zaakceptuje to wszystkie pieniądze z tej sprzedaży, przekazane zostaną do podmiotu z Kajmanów, a my nie dostaniemy ani złotówki i zostaniemy z niczym – alarmuje Lucjan Kamil Zębek, który na współpracy z firmami powiązanymi z Barszczowskim stracił setki tysięcy złotych.

Kto przejmie T.B. Fruit?

Swiss Sustainable Agri Holding ma być potencajnym nabywcą T.B.Fruit. Spółka ta powstała w kwietniu ubiegłego roku i wpłaciła już wadium o wysokości 13 milionów złotych. Ciekawym jest fakt, ze Swiss Sustainable Agri Holding założona w Holandii jest częścią holdingu, który zajmuje się produkcją rolną na terenie Ukrainy. Stąd pojawiają się obawy o powiązania.

- Obawiamy się, że te spółki mogą być powiązane z Barszczowskim, co w przypadku zatwierdzenia transakcji sprzedaży oznaczałoby, że te pieniądze do niego wrócą – mówi Lucjan Kamil Zębek.

Zębek przypomina również o ustaleniach mecenasa Obary, czyli o sieci powiązań, jakie łączyły T.B.Fruit z firmami, które prowadziły aż na Cypr. Dlatego też kancelaria Obary, wystąpiła o niedopuszczenie do sprzedaży T.B.Fruit.

Jeżeli jednak spółka zostanie sprzedana, pieniądze trafić mogą na Kajmany, a nie na konta poszkodowanych.

opr. Bernat Patrycja

Źródło: Kurier Lubelski/ lechobara.pl/poslkiesadownictwo

Fot: arch. poglądowe

29. maj 2024 11:58