StoryEditor

Trzydniowa promocja chińskiego ChengDu w centrum Warszawy

26.10.2016., 10:47h
Wirtualna podróż do ojczyzny pand wielkich, degustacje dań kuchni syczuańskiej, pokazy wschodnich sztuk walki i tańca będą czekać na uczestników wydarzenia, które w dniach 28-30 października zorganizują dla nich przedstawiciele chińskiej metropolii ChengDu.

Wydarzenie jest częścią działań promocyjnych Państwa Środka, związanych z koncepcją stworzenia nowego szlaku handlowego łączącego Azję z Europą, na którego trasie przypuszczalnie znajdzie się Polska. Pod hasłem „yi dai, yi lu”, czyli „jeden pas, jedna droga”, rozbudowywana jest infrastruktura łącząca Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Jednocześnie chińskie władze podejmują szereg inicjatyw promujących kulturę kraju, uznając je za ważny element stymulowania rozwoju międzynarodowej współpracy handlowej.
To pierwsza promocja ChengDu w Polsce oparta o formułę wirtualnej rzeczywistości. Jedną z głównych atrakcji wydarzenia jest wyposażony w najnowsze technologie pojazd, w którego wnętrzu odwiedzający mogą w sekundę przenieść się do ojczyzny pand. Europejska premiera projektu odbyła się w miniony weekend we Frankfurcie nad Menem.
Wykorzystanie nowinek technologicznych dla promocji miasta ma nie tylko pozwolić na wierne oddanie jego klimatu i ducha, ale także podkreślić zaawansowany technologicznie przemysł. Dokładamy starań, aby umocnić naszą pozycję jako wiodącego ośrodka gospodarczego, naukowego, technologicznego, czy kulturalnego na Zachodzie kraju – mówi Sophia Shen, Dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz Wymiany Kulturowej między Krajami w ChengDu. Szybko rośnie też znaczenie ChengDu jako centrum kontaktów zagranicznych i komunikacji. W tym roku byliśmy gospodarzem spotkania ministrów finansów krajów G20 i prezesów banków centralnych – dodaje.
Liczącemu 14 milionów mieszkańców ChengDu, stolicy prowincji Syczuan, władze wyznaczyły rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego Zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy, od kilku lat połączony z Polską linią kolejową, kończącą swój bieg w Łodzi i w Kutnie. W Europie są jeszcze tylko dwie takie stacje – w Holandii w mieście Tilburg oraz w niemieckiej Norymberdze. Obecnie kurs pociągu z ChengDu do polskich stacji zajmuje 11 dni, skąd w przeciągu 3 dni towar może być dostarczony dalej w dowolne miejsce w Europie. Aby zwiększyć zasięg pociągów poza granicami Chin, w tym roku została otwarta nowa, południowa linia kolejowa, biegnącą przez Azerbejdżan do Turcji. Kolejnym krokiem w rozwoju nowego jedwabnego szlaku są plany jak najszybszej budowy północnego połączenia Chengdu, biegnącego przez Mongolię i Rosję, aż do północnej Europy.
Przełamywaniu dystansu geograficznego sprzyjać ma nie tylko nowoczesna infrastruktura kolejowa, ale i sukcesywne zbliżanie się odległych kultur. Zaplanowane na najbliższy weekend wydarzenie stworzy wiele okazji do poznania miasta Chengdu. Oprócz szeregu pokazów i zabaw na uczestników będą czekać także stoiska promujące kuchnię Syczuanu. Warto zwrócić na nie uwagę, bo Chengdu od 2010 roku cieszy się tytułem Miasta Gastronomii UNESCO.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek 28 października o godzinie 11.00 i potrwa do niedzielnego popołudnia. Odbywać będzie się na placu przed Dworcem Warszawa Śródmieście przy Alejach Jerozolimskich 50. 
źródło: Competita

19. czerwiec 2024 21:06