StoryEditor

Uwaga! Od 1 lipca właściciele domów mają nowy obowiązek

14.06.2021., 00:00h

Od 1 lipca właściciele domów będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje budynki. Jeśli tego nie zrobią, zostaną ukarani.

Od 1 lipca właścicielom domów, a także administratorom nieruchomości przybędzie nowy obowiązek - składanie deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. W praktyce oznacza to, że bedą musieli zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w jaki sposób ogrzewają budynki. Ma to m.in. pomóc w wyeliminowaniu starych pieców, nie spełniających norm emisyjnych.

Jakie urządzenia trzeba zgłosić?

Katalog urządzeń, które podlegają zgłoszeniu jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, kuchnie węglowe, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne. Deklarację można złożyć za pomocą elektronicznego formularzu w internecie. 

Mandat lub grzywna

Na złożenie deklaracji będziemy mieć rok. Za niedopełnienie obowiązku grozi mandat w wysokości 500 zł lub grzywna go 5 tys. zł.

Ale póki co o nowym obowiązku nie wszyscy wiedzą. 

Jak zauważa portal infor.pl, czasu do 1 lipca nie zostało wiele, a szkolenia dla gmin i urzędów marszałkowskich dopiero się rozpoczęły.

- Samorządy, które pytaliśmy, mówią, że nie mają jeszcze oprogramowania ani obiecanych tabletów, które mają służyć do wprowadzania danych - czytamy na portalu.

Ponadto, mimo że spis źródeł ciepła jest powszechny, brakuje ogólnopolskiej kampanii, która by o tym informowała. 

oprac. ksz, na podst. Sejm RP, Infor.pl, money.pl, fot. pixabay.com
21. lipiec 2024 03:21