StoryEditor

Victory Gardens zazielenia Ukrainę

09.05.2022., 00:00h

Fundacja Folkowsiko wraz z organizacją pochodzącą z Wielkiej Brytanii Uk To Ukraine, postanowiły rozpocząć międzynarodowy projekt Victory Gardens – nasiona i narzędzia ogrodnicze dla Ukrainy.

Frundacja Folkowiska wraz z brytyjską organizacją Uk To Ukraine rozpoczęły wiosenny projekt Victory Gardens. Założenia tego projektu przewidują dostarczanie w ciągu dwóch tygodni do regionu Jaworowskiego i Tarnopolskiego nasion i narzędzi ogrodniczych o wartości 200 tys. Zł.

Kto dołącza do akcji?

W akcje włączyły się między innymi szkoły z całego kraju, jak i osoby indywidualne. Paczki trafiają do Ambasady Wolności. Jak na razie udało się zgromadzić nasiona marchwi, buraków czy fasoli szparagowej. Ma to na celu zapewnienie samodzielności w kwestii wyżywienia Ukrainy.

- Fundacja Folkowisko w swoich działaniach wzorowała się na akcji przeprowadzonej w czasie II Wojny Światowej w Wielkiej Brytanii. Zamieniono tam dziesiątki słynnych angielskich ogrodów w ogrody warzywne. Dzięki temu Anglia w najtrudniejszych chwilach wojny potrafiła wyżywić się sama. Ten przykład nas zainspirował, pokazał jak działać i jak można skutecznie pomóc-mówi prezeska Folkowiska Barbara Psiuk.


Polski udział!

Do akcji włączyły się, też polskie szkoły w tym SP 29 z Wrocławia gdzie dzieci pod opieką Joanny Latuszek zebrały kilkaset opakowań nasion. Wszystkie nasiona trafiły do Jaworowa oraz Tarnopola. Kolejne nasiona oraz narzędzia za kwotę 20 tysięcy funtów w przyszłym tygodniu trafią do mieszkańców regionu Iwano-Frankowskiego.

Sporo uwagi akcji nasiennej poświęciły również ukraińskie media, a Fundacja Folkowisko otrzymała od władz regionu Tarnopolskiego specjalną nagrodę za ideę Victory Gardens.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bchrBm2uaqM 

Opr. Bernat Patrycja
Źródło: folkowisko
Fot: folkowisko

22. maj 2024 13:59