StoryEditor

W Kórniku nie o kurach

13.02.2018., 11:19h
Nie o kurach a o odmianach warzyw dyskutowano podczas szkolenia zorganizowanego przez firmę Rijk Zwaan pod koniec stycznia w Kórniku koło Poznania

Odmiany Rijk Zwaan

– Zauważyliśmy, że tutejsi producenci rezygnują z najwcześniejszej uprawy kapusty, bo wyprzedzają ich plantatorzy z okolic Łęczycy czy Krakowa – zapoczątkował wystąpienie Marcin Pawlak z firmy Rijk Zwaan. Skupiają się na uprawie odmian ponad 70-dniowych.

Prelegent zwrócił uwagę na kilka nowości. Średnio wczesna (75–85 dni) Topma F1 tworzy okrągłe, kompaktowe główki, ważące 2–3,5 kg, przeznaczone na rynek warzyw świeżych i do przetworzenia. Dłuższą wegetacją (90–120 dni) charakteryzuje się Korsuma F1. Elastyczność już w nazwie charakteryzuje odmianę Flexima F1. Jest odmianą uniwersalną, sadzoną w zagęszczeniu 30 lub 60 tys. szt./ha. Jest chwalona przez producentów za łatwość zdejmowania zewnętrznych liści pod wpływem strumienia powietrza. Główki w kształcie balonu po upływie 120–140 dni tworzy odmiana Lagrima F1.

Z kapust czerwonych warto wypróbować odmianę Red Charisma F1 (95–110 dni). Główki mają masę 1–3 kg.

Bardzo duży plon różyczek (przeznaczony gównie do przetwórstwa) tworzy kalafior jesienny Boyabat F1 (80–95 dni). Nowością wśród brokułów jest Vicario F1 – odmiana wczesnowiosenna i jesienna. Nową propozycją wśród selerów jest 145-dniowa odmiana Merga, przeznaczona głównie na rynek warzyw świeżych.

W tym roku doceniona odmiana buraka ćwikłowego Monty F1 będzie uprawiana w Polsce na powierzchni 1,5 tys. ha. Rijk Zwaan proponuje też 80-dniową odmianę Betty F1 tworzącą okrągłe zgrubienia z małym śladem po odcięciu liści.

– W tym roku wszystkie nasiona kapusty firmy Rijk Zwaan, z wyjątkiem odmiany Jetma, są sprzedawane w jakości nasion precyzyjnych – zapewnił Marcin Pawlak.

BASF radzi

– Coraz większego znaczenia w uprawie kapust nabiera stosunkowo nowa choroba – fuzarioza kapusty – stwierdził Marcin Kosowski z firmy BASF. Sprawcą jest grzyb Fusarium avenaceum. Na główkach pojawiają się brunatne, wodniste plamy, które po pewnym czasie pokrywają się pomarańczowym nalotem. Porażona tkanka gnije. Obecnie nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania tej choroby. W doświadczeniu polowym przeprowadzonym w okolicach Kalisza wykonano zabieg Signum 33 WG na początku rozwoju choroby. Zastosowano 1 kg środka/ha z dodatkiem 4 kg siarczanu magnezu. Doszło do zaschnięcia zagniwającej tkanki i zatrzymania rozwoju choroby. Z badań przeprowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wynika 100-procentowa skuteczność tego środka w walce z fuzaryjnym gniciem główek kapusty.

– Przypominam, że Rovral Aqua Flo można stosować tylko do 5 czerwca 2018 r. – Marcin Kosowski.

Przedstawiciel BASF zachęcał do korzystania przez cały sezon z serwisu ostrzeżeń patogenowo-pogodowych – www.zdrowepole.basf.pl.

kw

03. czerwiec 2023 13:56