StoryEditor

W Polsce nie ma suszy – komunikat nr 8

17.08.2016., 10:40h
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa zaprezentował 8. już w tym roku raport dotyczący zagrożenia suszą rolniczą na terenie kraju. Z opracowania wynika, że sytuacja wodna jest w tym sezonie dobra.

W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze), południowo-wschodniej części Niziny Mazowieckiej,  w południowo-wschodniej części Wyżyny Małopolskiej. Obecnie najniższe wartości KBW w tych rejonach wynoszą od -109 do -139 mm.

W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 11 czerwca do 10 sierpnia 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były wyższe o 32 mm.

Opady atmosferyczne tegorocznego czerwca były bardzo zróżnicowane. Najwyższe od 100 do 120 mm, a miejscami nawet powyżej 120 mm odnotowano w Kotlinie Gorzowskiej, Pojezierzu Drawskim i w północnej części Pojezierza Mazurskiego. Stosunkowo wysokie opady wynoszące od 60 do 100 mm występowały w zachodniej części Polski, we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej wraz z Roztoczem oraz w Beskidzie Śląskim. Na pozostałym obszarze kraju wynosiły od 40 do 60 mm. Najniższe opady poniżej 40 mm zanotowano na Wyżynie Kieleckiej i w południowej części Niziny Mazowieckiej. Duża zmienność wielkości opadów tego miesiąca wynikała z ich burzowego charakteru. 

Pierwsza dekada lipca przyniosła największe opady na północy Polski wynoszące od 40 do 100 mm. Mniejsze od 10 do 40 mm zanotowano na północnym wschodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski opady wynosiły od 10 do 40 mm.

Druga dekada miesiąca przyniosła dużo większe zróżnicowanie w rozkładzie opadów atmosferycznych na terenie Polski. Najwyższe wartości od 100 do 120 mm odnotowano od Karkonoszy  poprzez Pojezierze Gnieźnieńskie, Pojezierze Krajeńskie   i Bytowskie, aż po Pojezierze Kaszubskie. Niższe od 60 do 100 mm zanotowano  na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej. We wschodniej części Wyżyny Lubelskiej i na Roztoczu  opady wynosiły  od 40 do 80 mm. Na pozostałym obszarze Polski zanotowano opady wynoszące od 20 do 40 mm, natomiast najniższe (poniżej 20 mm) wystąpiły na Wyżynie Kieleckiej. 

Trzecia dekada lipca przyniosła największe opady atmosferyczne  na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej wynoszące powyżej 120 mm (140% normy wieloletniej). Niższe opady od 20 do 80 mm zanotowano na Wyżynie Śląskiej, Małopolskiej i Lubelskiej oraz w środkowej części Pojezierza Mazurskiego i we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego. Najniższe opady poniżej 10 mm występowały na Roztoczu i Podkarpaciu. 
W pierwszej dekadzie sierpnia notowano bardzo zróżnicowane opady lub ich niewielkie wystąpienie. Obszarem o bardzo małych opadach poniżej 10 mm była Nizina Śląska i południe Niziny Południowowielkopolskiej. Na przeważającym obszarze kraju opady wynosiły od 20 do 40 mm. Najwyższe wartości opadu  od 40 do 80 mm, a miejscami powyżej 80 mm odnotowano na Pobrzeżu Koszalińskim, w Beskidach, Tatrach oraz w części Wyżyny Małopolskiej.

Źródło. fragment raportu IUNG – Monitoring suszy rolniczej. Komunikat nr 8.

29. kwiecień 2024 14:57