StoryEditor

Wczesnością tu nie wygramy. Z wizytą u producenta pomidorów z woj. warmińsko-mazurskiego

19.08.2021., 00:00h

– Oby zdążył dojrzeć – mówi o trzyhektarowej plantacji pomidora Andrzej Chęć z woj. warmińsko-mazurskiego. Od sześciu lat udowadnia, że produkcja pomidora polowego jest możliwa również w tym rejonie, o najkrótszym okresie wegetacji.

- Pradziadek przywędrował na te tereny z Lubelszczyzny – opowiada obecny właściciel gospodarstwa w Mortęgach. Andrzej Chęć, mimo młodego wieku, zadziwia przedsiębiorczością. Sześć lat temu założył plantacje jagodowe, sad wiśniowy i śliwowy, od 6 lat uprawia też pomidory. Bazą jest współpraca z przetwórnią w Olsztynku.

Wiśnie odmiany Łutówka z 5 hektarów trafiają do Olsztynka, gdzie są tłoczone oraz mrożone w firmie Barton w Karasiu (Karaś to wieś położona w powiecie iławskim). Porzeczka czarna (10 ha) w odmianach Tisel i Gofert jest przeznaczona do przetwórni Tymbark (Maspex). Owoce odmiany Rondom porzeczki czerwonej z powierzchni 5 ha docierają do firmy Barton. Jest też 10-hektarowa plantacja aronii, której owoce znajdują odbiór w Tymbarku. Śliwki (Węgierka Zwykła, Presidet oraz Tophit®, powstała ze skrzyżowania odmian President i Cacanska Najbolja) są sprzedawane na wolnym rynku.

– Przez 5 lat mieliśmy też truskawkę przemysłową Polka – wspomina właściciel – ale zbiory nakładały się z innymi pracami w gospodarstwie, malała opłacalność, a rosną kłopoty ze zdobyciem pracowników. Najlepiej o spadku opłacalności świadczy fakt zmniejszenia areału truskawek do przetwórstwa w okolicy z 30 do 3 hektarów.

Trzy hektary pomidora

Produkcja pomidora jest kontraktowana w olsztyneckiej przetwórni – 80 ton z hektara po 40 groszy netto za kilogram. – Przez cztery lata miałem odmianę Guadivia, którą ceniłem za odporność, ale niestety jej nasiona nie są już dostępne – mówi pan Andrzej. W tym roku mamy kilka odmian, którym bacznie się przyglądamy. Są: Albarossa, Red Brillar, Leonerosso, CRX 71167, CRX 71123, CRX 31230, CRX 31215 i Cavallino Rosso. Część rozsady pochodzi w tym roku od Leszka Chudziaka z Pawłowa, część z firmy Krasoń.


09. czerwiec 2023 16:36