StoryEditor

Webinarium ziemniaczane WiOM: rynek, odmiany, nawożenie, handel

26.01.2022., 00:00h

Właśnie rozpoczynamy specjalne webinarium ziemniaczane dla wszystkich rolników, którzy ziemniaki już mają i dla tych, którzy rozważają ich posadzenie. Jaka jest sytuacja na rynku, co się zmieni, jakie odmiany wybrać - o tym wszystkim dowiecie się z naszego webinaru.

Prowadzącą webinarium jest pani Katarzyna Wójcik, redaktor naczelna miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce Miękkie"

Jakie tematy będą poruszone podczas webinarium ziemniaczanego: 

  • 10:15 - Dr. Wojciech Nowacki z Zakładu Agronomii Ziemniaka w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Polski Instytut badawczy w Jadwisinie, omówi bieżącą sytuację na rynku ziemniaka oraz nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa fitosanitarnego;
  • 11:00 - Marcel Rogalewicz, straszy kupiec odpowiedzialny za projekt kupców regionalnych warzyw i owoców w sieci Biedronka - Realizacja projektu współpracy z lokalnymi, polskimi producentami warzyw;
  • 11:40 - Katarzyna Zdziechowicz, doradca klienta ds. odmian jadalnych z firmy Europlant Sadzeniaki z firmy Europlant;
  • 12:00 - Tomasz Harciarek, prezes Agro-Sorb - Biostymulacja ziemniaka z wykorzystaniem produktów Agro-Sorb;
  • 12:20 - Michał Gajda z firmy Bioagris - BlackJack - protector w uprawie ziemniaka. Skuteczność z natury. 

Oglądaj webinarium na żywo

Wszystkim naszym Czytelnikom dajemy możliwość śledzenia seminarium na żywo .

Jaka jest sytuacja na rynku ziemniaka?

Dr. Wojciech Nowacki z Zakładu Agronomii Ziemniaka w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Polski Instytut badawczy w Jadwisinie omówi bieżącą sytuację na rynku ziemniaka oraz nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa fitosanitarnego.Z wystąpienia dowiemy się o mocnych stronach uprawy ziemniaka, w tym postępującej specjalizacji większych gospodarstw w uprawie na poszczególne kierunki użytkowania. Poruszone zostaną również słabe strony, takie jak wysokie koszty promocji i marketingu na rynkach zagranicznych w celu pozyskania klientów na polskie ziemniaki. 

Zagrożenia, innowacje, wdrożenia oraz udoskonalenia w polskiej branży ziemniaka. 

 

Jaka wygląda współpraca rolników z siecią Biedronka?

Marcel Rogalewicz, straszy kupiec odpowiedzialny za projekt kupców regionalnych warzyw i owoców w sieci Biedronka przedstawi kwestie związane z "Realizacją projektu współpracy z lokalnymi, polskimi producentami warzyw".

Z wystąpienia dowiemy się na jakie typy i odmiany ziemniaków jest największe zapotrzebowanie na rynku, jakie wymagania odnośnie jakości handlowej muszą spełniać, a także jak krok po kroku nawiązać współpracę, aby Twój produkt trafił na półki Biedronki.

Jaki sadzeniaki proponuje Europlant w tym sezonie?

 

Z kolei Katarzyna Zdziechowicz, doradca klienta ds. odmian jadalnych z firmy Europlant, omówi poszczególne odmiany sadzeniaków z firmy Europlant.

 

Pani Katarzyna przybliży charakterystykę sadzeniaków proponowanych przez firmę Europlant.

Poznamy również różnicę między sadzeniakiem, a sadzeniakiem kwalifikowanym

Jakie znaczenie i wpływ mają aminokwasy na uprawę ziemniaka?  

Tomasz Harciarek, prezes Agro-Sorb, zapozna nas z wykorzystaniem aminokwasów, które zwarte są w biostymulatorach.Zostanie przybliżony wpływ aminokwasów na rośliny. Wpływ na kondycje roślin, ich zdrowotność, zwiększenie plonu i jego jakości.
Stymulacja podziałów komórkowych, wzrost roślin czy wykorzystywanie ich w procesie fotosyntezy to tylko niektóre z korzyści wynikające ze stosowania biostymulatorów zawierających aminokwasy.

Od czego zależy pobieranie składników pokarmowych przez ziemniaki?Natomiast Michał Gajda z firmy Bioagris w swojej prezentacji "BlackJack - Protector w uprawie ziemniaka. Skuteczność z natury" ma przybliżyć od czego zależy pobieranie składników pokarmowych przez ziemniaki. Następnie poznamy zastosowanie i wpływ na uprawę ziemniaka takich preparatów jak:

  • BlackJack - bogaty w kwasy humusowe, które jak przybliża Pan Gajda maja ogromne znaczenie i skuteczność w uprawie ziemniaka;
  • Protector - naturalny adiuwant, którego można łączyć zarówno z preparatami systemicznymi jak i kontaktowymi. Patrycja Bernat
20. czerwiec 2024 16:50