StoryEditor

Wiedza to potęga, czyli Cebulowe Spotkanie terenowe redakcji WIOM w Strzałkowie

08.10.2021., 00:00h

Wiedza to potęga, a redakcja Warzywa i Owoce Miękkie, a zwłaszcza jej redaktor naczelna od lat aktywnie działają, aby propagować wiedzę i umożliwić dyskusję rolnikom, przedstawicielom uczelni i firmom. 16 września 2021r odbyło się kolejne z cyklu terenowych spotkań tematycznych, tym razem dotyczyło cebuli. Zobaczcie, co tam się działo!

Żeby uwierzyć trzeba dotknąć, czyli polowy przegląd odmian cebuli nienawadnianej

Podczas naszego spotkania, mieliśmy przyjemność zobaczyć poletko doświadczalne z kolekcją 11 odmian z kolekcji PNOS Ożarów Mazowiecki. Cebula jak wiemy, w tym roku nie miała łatwego sezonu, jednak na polu poradziła sobie bardzo dobrze. Wśród prezentowanych odmian, wyróżniały się dwie odmiany, z czego jedna miała białą, a druga czerwoną łuskę. Terenową wizytacje zakończył pokaz chwastownika precyzyjnego, do upraw warzywnych.

Trzeba rozmawiać, czyli seria prezentacji dotyczących uprawy cebuli

Podczas spotkania, aktualne możliwości produkcji cebuli o wysokiej jakości, jak również jej tegoroczne problemy omówił Piotr Borczyński z KPODR oddział Zarzeczewo. Następnie swoje wystąpienia miały zaproszone firmy. Wśród nich:

  •      PNOS Ożarów Mazowiecki – gdzie Dariusz Kacprzak przedstawił paletę odmian cebuli z kolekcji PNOS oraz MoravoSeeds. Wśród nich Stalagmit F1- odmianę wczesną, Triumf F1- dający się przechowywać nawet do kwietnia, czy średnio – późna Supra.
  •     BioAgris – przedstawiło sposoby na zwalczanie różowatości korzeni w cebuli, dzięki Polybersum z BlackJak, jak również nawóz azotowy w formie aminowej i adiuwant na bazie żywicy sosnowej.
  •      Rivulis wraz z HA-DWA-O – przedstawili zalety mikronawadniania przy użyciu taśmy kroplującej D1000

Mieliśmy również możliwość zapoznania się z odmianami cebuli z kolekcji firmy Hazera oraz Seminis by Bayer. Dodatkowo firma Belchim Crop Protection zaprezentowała środki ochrony roślin zarejestrowane dla cebuli, w tym selektywny herbicyd. ADOB z kolei, zwrócił uwagę, jak ważna jest miedź w uprawie cebuli.

Po intensywnym wysiłku umysłowym, niezbędna jest regeneracja. A że spotkanie odbywało się w restauracji Światowid w Strzałkowie to wszyscy zebrani mieli okazję zjeść pyszny obiad.

Podsumowaniem spotkania był wybór Supercebulowca 2021. Wygrał Pan, który odpowiedział na najwięcej pytań, które nawiązywały do prezentacji z całego spotkania. Serdecznie gratulujemy Zwycięzcy!

Następne nasze terenowe spotkanie odbędzie się w Pucku 16 października 2021r i będzie dotyczyło uprawy marchwi! Zarejestruj się bezpłatnie!

Bądźcie z nami!

Zobacz relację filmową ze Spotkania Cebulowego 2021 w Strzałkowie 

22. wrzesień 2023 04:31