StoryEditor

Wielkopolska Izba Rolnicza obchodzi 25 lat

25.06.2021., 00:00h
W niedzielę 20 czerwca w Gnieźnie odbyły się uroczystości jubileuszowe związane ze 125-leciem powstania izb rolniczych oraz 25-lecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 2,5 tysiąca osób z całej Wielkopolski podjęło trud pielgrzymowania do grobu świętego Wojciecha, a później uczestniczyło w uroczystości. 
Jubileusz 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz 125-lecia samorządu rolniczego na terenach Polski zgromadził w Katedrze Gnieźnieńskiej rolników z Wielkopolski oraz przedstawicieli samorządu ze wszystkich regionów kraju, którzy licznie przybyli na uroczystości jubileuszowe do Wielkopolski.

-    Jesteśmy na terenach, gdzie tworzyła się Polska, to właśnie tu w Wielkopolsce w 1918 r. kiedy odradzała się Polska,  nasi pradziadowie mądrze zdecydowali o stworzeniu i rozwoju Izb Rolniczych, które już funkcjonowały na prawie niemieckim – mówił Józef Waligóra, honorowy prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, pierwszy prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych po utworzeniu Izb w 1995 roku. Jak przypomniał prezes Waligóra, w okresie międzywojennym powstało w Polsce 13 Izb Rolniczych. – Po wojnie nie było możliwości funkcjonowania dla Izb Rolniczych w czasach komuny, ale pamięć o Izbach była zachowana w wielu domach rolników. W latach 90. rolnicy sami inicjowali powołanie Izb Rolniczych – podkreślał Waligóra – Ważny jest jubileusz 125-lecia izb rolniczych, bo to są korzenie i źródło funkcjonowania samorządu rolniczego. Na pierwszym miejscu zawsze musi być człowiek, potem jest kapitał. Dziś oczekiwania rolników wobec samorządu rolniczego są duże i konieczne jest zwiększenie prerogatyw dla samorządu, który jako jedyna organizacja skupia z urzędu wszystkich rolników – podkreślał Józef Waligóra z Dominowa.

– Przyzwyczajamy rolników do tego, że Izby są, funkcjonują i pomagają. Naszym niedociągnięciem jest to, że rolnicy zwracają się do Izb dopiero wtedy, gdy mają problemy. Czyli tak jak z naszą służbą zdrowia, za późno zgłoszona choroba daje diagnozę, która daje mniejsze prawdopodobieństwo wyleczenia – mówił Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, oceniając rolę funkcjonowania Izby przez te 25 lat. Jednak jak podkreślił, dostrzegają to, że jeśli rolnicy zwracają się z sytuacją beznadziejną, w wielu przypadkach udaje im się rozwiązać problem.

Uroczystą Mszę Świętą odprawił Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, który w homilii podkreślił jak ważna jest rola rolniczego samorządu dla społeczności rolniczej i rozwoju polskiego rolnictwa.

W trakcie uroczystości zgromadzeni goście odśpiewali hymn państwowy w obecności wielu pocztów sztandarowych z Wielkopolski oraz gości spoza regionu. Obecny na uroczystości wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, pochodzący z powiatu tureckiego w Wielkopolsce, wręczył oznaki zasłużony dla rolnictwa na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

WIR nagrodziła działaczy oraz zasłużonych dla samorządu rolniczego rolników medalem honorowym im. Hrabiego Schoenbecka.

Na uroczystościach nie zabrakło licznego grona przedstawicielstwa powiatów Wielkopolski, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Rolników oferujących swoje specjały wytworzone w gospodarstwie i sprzedawane w ramach RHD.

fot. WIR
21. lipiec 2024 02:05