StoryEditor

Wyzwania Zielonego Ładu. Firma Chemirol ma rozwiązanie

08.03.2022., 00:00h

Na wyzwania w ochronie roślin, w związku z wprowadzaną przez Unię Europejską strategią, muszą przygotować się wszyscy rolnicy, w tym także producenci owoców i warzyw. Na pytania, jak tego dokonać w praktyce i jakie są rozwiązania dla praktyki, odpowiadają firmy, wprowadzając nowe rozwiązania. 

„Zielony Ład” to strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pierwszym podjętym krokiem w ramach tego planu w maju 2020 r. było przyjęcie strategii rolnej  „Od pola do stołu”. Do 2030 r. planowane są dalsze działania jak:
  • zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego do 25% wszystkich upraw rolnych;
  • zmniejszenie ilości wszystkich używanych środków ochrony roślin o połowę;
  • ograniczenie stosowania nawozów sztucznych o 20%
Na te wyzwania odpowiadają firmy, wprowadzając nowe produkty, które mają wspomóc producentów.

Pierwszą w naszym cyklu jest firma Chemirol z preparatem Bakto G-Stop

Rok 2021 był wyzwaniem dla producentów warzyw gruntowych i nie tylko. Warunki pogodowe były niesprzyjające praktycznie przez cały sezon. Późna i zimna wiosna oraz opóźnienie wegetacji o 3 tygodnie nie sprzyjało wschodom i przyjmowaniu się rozsad. Upały panujące w lipcu oraz ulewne deszcze w sierpniu stały się kolejnym czynnikiem stresogennym, który przyczynił się do intensyfikacji chorób grzybowych i bakteryjnych w uprawach między innymi brokułu, kalafiora, kapusty i cebuli.

Dodatkowo nieregularne opady oraz coraz mniejsza dostępność środków ochrony roślin zmniejszała szansę na skuteczną ochronę. Firma Chemirol, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziła produkt, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa witalności, zdrowotności i jakości produkowanych ziemiopłodów. Wspomnianym wyżej produktem jest Bakto G-STOP. Oparty jest na formach przetrwalnikowych 2 szczepów bakterii z rodzaju Bacillus (Bacillus amyloliquefaciens DW1A i Bacillus Subtilis DW2S). Produkt wykazuje dwukierunkowe działanie zwiększające zdrowotność roślin.

  • Pierwszy mechanizm skuteczności opiera się na zasiedlaniu środowiska roślinnego i glebowego, tworząc swoistą barierę mikrobiologiczną, która ogranicza rozwój patogenów grzybowych poprzez efekt tzw. „zajętego krzesła”;
  • Dodatkowo, metabolity wydzielane przez bakterie wykazują działanie antagonistyczne wobec szeregu chorób grzybowych i bakteryjnych, co znalazło potwierdzenie na plantacjach wielu klientów w całej Polsce. Forma przetrwalnikowa o wysokiej odporności umożliwia stosowanie produktu Bakto G-STOP w mieszaninach zbiornikowych w wielu kombinacjach, nawet łącznie z insektycydami czy fungicydami

Bakto G-STOP posiada certyfikat IUNG dzięki czemu może być wykorzystywany przy uprawach zarówno konwencjonalnych jak i ekologicznych. Z powodzeniem może być wykorzystywany również na przydomowych warzywnikach nastawionych na żywność ekologiczną. W celu uzyskania maksymalnej efektywności działania produktu, zaleca się stosowanie go w sposób profilaktyczny oraz uzupełniający.

 Bakto G-STOP zalecamy stosować „solo” w uprawach nastawionych na produkcję ekologiczną, lub w połączeniu/ na przemian z środkami konwencjonalnymi w celu zwiększenia zdrowotności roślin oraz zmniejszenia wystąpienia pozostałości substancji czynnych. Na plantacjach roślin kapustnych wykazano ograniczanie chorób bakteryjnych oraz rozwoju alternarii w sezonie.


Plantacje cebuli, w których stosowano Bakto G-STOP, charakteryzowały się mniejszym progiem porażenia Stemphylium vesicarium oraz chorób fuzaryjnych. Przykładowo w przypadku brokuła zabiegi zaleca się rozpocząć przed zwarciem międzyrzędzi – bakterie zastosowane w tym momencie tworzą dodatkowy filtr na glebie, który ogranicza presję chorób odglebowych w późniejszym czasie wegetacji. Stosowanie produktu interwencyjnie również przynosi korzyści – badania dotyczyły między innymi wykorzystania Bakto G-STOP przy ograniczaniu inwazji Stemphylium vesicarium, Alternaria brassicae czy chorób bakteryjnych (np. Xsanthomonas) oraz wielu innych.

W Imieniu Firmy Chemirol chcemy życzyć Państwu udanego sezonu 2022. Więcej na temat produktów biologicznych znajdujących się w ofercie Chemirol możecie Państwo znaleźć na stronie dystrybutora lub poprzez bezpośredni kontakt z Doradcami.

opr. Bernat Patrycja

29. maj 2024 15:12