StoryEditor

Wzrost cen na polskim rynku, spowodowany eksportem marchwi do Ukrainy

01.04.2022., 00:00h

Działania wojenne w Ukrainie, spowodowały zakłócenia w dostawach świeżych owoców i warzyw na terenie całej Unii Europejskiej. W niektórych częściach kraju istotnie odbija się to na poziomie cen hurtowych i detalicznych w sektorze warzyw, jak i owoców w Polsce.

Zakłócenia i problemy w dostawach świeżych owoców i warzyw na terenie UE, na które ma wpływ agresja Rosji w Ukrainie, wpływa znacząco na poziom cen zarówno detalicznych, jak i hurtowych w Polsce.

Polskie firmy obecnie zorientowane są na eksport marchwi do Ukrainy, podczas gdy na polskim rynku podaż tych warzyw gwałtownie spada, powodując tym samym wzrost cen. Większość rolników nie zamierza sprzedawać i nie zgadza się na ceny poniżej 1,00 – 1,30 zł/kg, co daje średnio o 22% wyższą cenę niż przed tygodniem.

Cena marchwi na polskim rynku jest już średnio o 14% wyższa niż na koniec marca 2021 roku. Większość graczy rynkowych mówi, że dalsze podwyżki są pewne, ponieważ na rynku brakuje marchwi, a popyt na nią zarówno w Polsce, jak i ze strony eksporterów jest bardzo wysoki.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: nawozy.eu
For: envatoelements


19. maj 2024 09:11