StoryEditor

Yara – Ekonomia nawożenia cebuli

22.02.2022., 00:00h

Ekonomiczne nawożenie, odpowiednie nawodnienie oraz dobór odpowiedniej odmiany kluczem do sukcesu uprawy - to główne przesłania seminarium cebulowego pt. "Opłacalność, bezpieczeństwo i zysk. Odmiany japońskie i nie tylko”, które odbyło się w czwartek 17 lutego br. w Inowrocławiu.

Gospodarzem seminarium była firma Flortom reprezentowana przez Krzysztofa Dąbrowę, a współorganizatorem spotkania była Enza Zaden Poland.
Wojciech Kopeć, przedstawiciel firmy Yara, przybliżył uczestnikom seminarium, w jaki sposób podejść do uprawy cebuli ekonomiczne. 

Badania gleby, ile dać składnika?

Nawożenie, warto przede wszystkim zacząć od badania gleby. Dzięki analizie zdobywamy wiedzę, w jakim stanie jest nasza gleba oraz jaki ma potencjał. Daje nam też możliwość sensownego zaplanowania nawożenia. Przy wciąż rosnących kosztach nawozów, badania gleby są jedną z opcji, która pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i wydać je rozsądnie.

Wyróżniamy dwie metody badania gleby:

- metoda ogrodnicza- stosowana głównie pod uprawę roślin warzywnych. Jednak ze względu na jej zalety coraz częściej jest stosowana w badaniach pod uprawę innych roślin, np. sadowniczych. Pozwala na oznaczenie w próbach gleby łatwo dostępnych składników mineralnych, takich jak:

 • azot azotanowy (N-NO3);
 • potas (K);
 • fosfor (P);
 • magnez (Mg);
 • wapń (Ca);
 • sód (Na);
 • pH oraz zasolenie.

Badanie gleby metodą ogrodniczą wykonywane jest z próbki świeżej, którą dostarczamy do laboratorium bezpośrednio po pobraniu. Wyniki oznaczonych makroelementów wyrażone są w mg/l gleby. A wartość pH badania jest w wodzie.

-metoda rolnicza - wykonywana z gleby suchej, z wyjątkiem analiz na zawartość azotu mineralnego, która jest wykonywana z gleby świeżej, bezpośrednio po pobraniu z pola. Analiza rolnicza obejmuje określenie zasobności gleby w makroskładniki jak:

 • potas K2O;
 • fosfor P2O5;
 • magnez;
 • określenie pH gleby poprzez pomiar pH-metrem w zawiesinie gleby w roztworze 1M chlorku potasu.

Ile dać nawozu?

Ze spotkania dowiedzieć się mogliśmy w jaki sposób obliczyć ilość potrzebnego składnika do uzupełnienia jego niedoboru. Podstawą jest znajomość liczb granicznych, oraz wykonanie badania glebowego. Pod spodem zdjęcie z metodą obliczania dla fosforu oraz przykładowe ilości nawozów, jakie trzeba zastosować, aby ten niedobór uzupełnić.

Fertygacja w cebuli

Nawożenie cebuli za pomocą fertygacji, zacząć możemy w momencie pojawienie się 3-4 liścia właściwego. Wcześniej wspomagać uprawę można podawaniem samej wody. Linię kroplującą dobrze jest układać równocześnie z siewem cebuli. Według doświadczeń jednego rolnika z miejscowości Lubraniec – wschody cebuli, wspomagane linią kroplującą wynosiły niemal 99%. Dodatkowo poprawiamy właściwości przechowalnicze, dzięki lepszemu odżywieniu w Ca.

Rynek cebuli

Warzywa kiedyś były alternatywą dla upraw typowo rolniczych. Niestety przy aktualnych kosztach produkcji i słabą opłacalność, obserwujemy przypadki, gdzie gospodarstwa nawet te powyżej 100 ha rezygnują z uprawy cebuli. Według prognoz areał uprawy ma zmniejszyć się w najbliższych latach nawet o około 20%. Dlatego tak ważna jest racjonalne nawożenie i ekonomiczne podejście - Co robić? Liczyć koszty.


opr. Bernat Patrycja
fot: Yara/ envatoelements

28. maj 2024 15:22