StoryEditor

Z cyklu przyjazne hurtownie: Kalinowski -23 lata zmian, rozwoju i przekazywania wiedzy

07.07.2022., 00:00h

Firma Kalinowski Sp. z o.o. swoją siedzibę posiada w Kaźmierzu w województwie wielkopolskim. Na rynku działa już od 23 lat. Powstała w 1999 roku zaczynając od sprzedaży pasz i koncentratów, reszta to już skok na głęboką wodę i działanie na szeroką skalę.

Od paszy po materiał nasienny i doradztwo

- Zaczęliśmy od sprzedaży pasz i koncentratów. Trwało to jakieś dwa, może trzy lata, później stanęliśmy przed dylematem. Czy budować wytwórnie pasz i zostać w wąskiej specjalizacji, czy wybrać inną drogę, jaką jest szerokie zaopatrzenie rolnictwa? – zaczął właściciel Wojciech Kalinowski.


Właściciel firmy Wojciech Kalinowski

Jak mówi, firma nieustannie stara się korzystać z dofinansowań unijnych. I tak w ten sposób powstał pierwszy elewator, potem kolejny. Po zbożach celem były nasiona i fabryka nasienna z własnym kwalifikowanym materiałem. W tym samym czasie firma zaczęła dystrybucje nawozów ze wszystkich zakładów nawozowych w naszym kraju, jakie były możliwe. Ostatnim punktem był dział środków ochrony roślin.- Nie mamy jeszcze maszyn w sprzedaży, ale za to świadczymy usługi- dodaje Wojciech Kalinowski.

Firma posiada dwa kombajny typu Holmer do wykopu buraka cukrowego, kombajn zbożowy czy opryskiwacze.Przedsiębiorstwo z własnym gospodarstwem

- Posiadamy własne gospodarstwo, które rozwijało się razem z firmą. Tak jak przybywało nam hektarów, tak przybywał różnych grup roślin. Kiedyś były to podstawowe zboża i rzepak, później doszła kukurydza i buraki cukrowe. W ostatnich latach pojawiła się u nas nowość ziemniaki jadalne oraz frytkowe. Odmiany ziemniaków frytkowych to Innovator, a jadalnych to między innymi: Gala, Ranomi, Constance oraz Colomba – wymienia Kalinowski.

Ziemniaki to też roślina, dla której powstało nawadnianie w gospodarstwie. Wykorzystana jest deszczownia szpulowa. Jednak w okresach takiej suszy, jaka panuje w ostatnich latach, podlewane są również buraki cukrowe, rzepak, kukurydza czy nawet pszenica.

23 lata zmian, rozwoju i przekazywania wiedzy

Firma Kalinowski Sp. o.o. w ciągu tych 23 lat bardzo się rozwinęła. Zatrudnia około 80 osób. Wśród nich jest siatka przedstawicieli, która działa na terenie 6-7 województw na zachodzie kraju. Docierają do gospodarstw, świadcząc usługi doradcze czy serwis.

- Dzięki posiadaniu własnego gospodarstwa ciągle mamy możliwość się uczyć na żywych przykładach i przekazywać te widzę dalej do naszych klientów – mówi Kalinowski.

Chłodnia do ziemniaków na 5 tys. ton

- W ostatnim roku oddaliśmy nową inwestycję. Chłodnie do ziemniaków, powstała ona również z funduszy unijnych. Chłodnia ma pojemność 5 tys. ton surowca i przy niej znajduje się jeszcze 5 komór do nawozów sypkich bądź na opakowanie big-bag na około 4 tys. ton. Za chwilę oddamy nam trzeci już elewator. Największy, na te żniwa już będzie działał, jego pojemność to 14 tys. ton.- dodaje KalinowskiMedale dla wiernych klientów!

Klienci jak wiadomo, potrafią być wierni, jeżeli są dobrze obsłużeni i wiedzą, że mogą liczyć na swojego terenowego doradcę.

- Mamy grono rolników wiernych, którzy są z nami już od samego początku te 23 lata. Myślimy nawet, żeby niektórym wręczyć medale! Wraz z rozwojem firmy klientów przybywało i dalej przybywa. Zaczynaliśmy jako miejscowa firma, znana wśród lokalnych rolników, a teraz działamy na kolejnych województwach -przekonuje właściciel.

Nowość to… stacjonarny sklep

Sklep funkcjonował już jakiś czas, w tym roku jednak za sprawą nowego pracownika w zespole, zachodzą pewne zmiany i asortyment został poszerzony. Można przyjść, kupić nasiona traw, warzyw, chemie. Uzupełniamy asortyment o specjalistyczne nawozy trawnikowe czy bezchlorkowe pod uprawy owocowo – warzywne. 

 

Bernat Patrycja
Fot. Bernat Patrycja

22. czerwiec 2024 00:51