StoryEditor

Zapraszamy do owocowego raju w Masłowicach

25.06.2020., 00:00h

Co prawda w raju było jabłko i to pewnie jednej odmiany. My zapraszamy Państwa na spotkanie w ZDOO Masłowice – do przebogatej kolekcji owoców jagodowych. 

ZDOO Masłowice ma we władaniu 205 ha. Na 80 z nich prowadzone są doświadczenia obejmujące rośliny rolnicze i warzywa. Jednak Masłowice „stoją” jagodami.

Trzy rodzaje doświadczeń


W Masłowicach trwają badania WGO (wartość gospodarcza odmian) w zakresie odmian truskawki, maliny i porzeczki czarnej. Badania OWT (odrębność, wyrównanie, trwałość) prowadzone są w truskawkach, malinach, porzeczkach: białej, czarnej i czerwonej, borówce, aktinidii, świdośliwie, agreście i jeżynie. Prowadzone są też kolekcje odmian roślin żywych, które muszą być odnawiane z częstością zależną od gatunku, np. truskawek co 4–5 lat.

Przebogate kolekcje


Czy ktoś z Państwa widział w jednym miejscu 151 odmian czarnej porzeczki? Może się to udać, odwiedzając Masłowice. Największe wrażenie robi Bona, średnica jej owoców zdecydowanie dyskwalifikuje rywali. Należy do odmian bardzo wczesnych.

Porzeczka czerwona występuje tu w 43 odmianach. Smakowitością wyróżnia się Wiśniowa Biała. Porzeczki białej zgromadzono 20 odmian. Ciekawą kreacją jest Rosa Sport o gronach różowych w pełni dojrzałości.

Malinę reprezentuje aż 105 odmian. Przeważają te owocujące na pędach dwuletnich (81 odmian). Znajdujemy tu maliny o owocach czerwonych, żółtych, czarnych oraz malinę ozdobną – Rubens odoratus. Bardzo wczesna i bardzo plenna okazuje się żółtoowocowa odmiana Citria.

– Według mnie i smak i wygląd owoców wyróżnia wśród agrestów odmianę Czerwony Triumph – ocenia specjalistka Małgorzata Janik. Dobry smak jest też charakterystyczny dla odmian Rokula i Rolanda. 
Jeżyn posadzono w Masłowicach 33 odmiany. Wielkością, ciekawym kształtem i smakiem bije na głowę, wg mnie, odmiana Marion.

Trudno uwierzyć w istnienie 224 odmian truskawek, ale taka różnorodność jest tu faktem. Dwadzieścia jeden z nich powtarza owocowanie. Łatwo w tym gąszczu rozpoznać odmianę Hanka po prawie okrągłych liściach. Nie można też odmówić jej zdrowotności, wigoru i smakowitości.

– Mnie smakuje Polka – zdradza swoje gusta pani dyrektor Halina Topór, mimo wielu obowiązków również zaznajomiona z asortymentem odmianowym.

– Smak truskawki profesjonalnie ocenić niełatwo, bo zmienia się bardzo zależnie od pogody – mówi specjalistka Aleksandra Siwik. Po słonecznym weekendzie wszystkie są słodkie. Naszą uwagę zwraca też odmiana Ambrozja. Wyróżnia ją smak i owoce o romboidalnym kształcie. Zainteresowaniem cieszy się późna odmiana Malwina, pozwalająca na wydłużenie podaży. Tworzy silne ulistnienie. 

Zainteresowani jagodą kamczacką znajdą w Masłowicach 43 odmiany tego gatunku. Duże i smaczne owoce tworzą: Boreal Blizzard i Boreal Beauty. W kolekcji borówki wysokiej warto porównać nie tylko owoce 82 odmian, ale również ich pokrój, liście i inne cechy. Będziemy wówczas bardziej świadomymi klientami w szkółkach, nie godząc się na zamieszany towar.

Czego się spodziewać?


W programie spotkania proponujemy spacer z degustacją i rozmową o odmianach, który poprowadzą specjalistki ZDOO Masłowice: Małgorzata Janik, Aleksandra Siwik i Joanna Kilańczyk.

Odbędzie się także wykład dr Agnieszki Orzeł z Hodowli Roślin Jagodowych Niwa na temat kierunków hodowli i uprawy malin. 
Firmy branżowe zaprezentują rozwiązania uprawowe i środków do produkcji.
O działaniach na rzecz promocji owoców jagodowych w ramach projektu: “Czas na polskie superowoce” opowie Maciej Dolata, partner zarządzający Inspire smarter branding. 
Naszym gościem będzie również Marcin Topór – strażak z OSP Gaszyn – pomysłodawca i twórca akcji #GaszynChallenge,  dzięki której wśród służb mundurowych zebrano ponad milion złotych na terapię genową dla Wojtusia Howisa. 

Po raz trzeci


Do Masłowic zapraszamy po raz trzeci. Pierwsze spotkanie dedykowane borówce miało miejsce w roku 2018. Rok później gościliśmy zainteresowanych jagodą kamczacką i truskawką. Rok 2020 upłynie pod znakiem porzeczek i malin.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dlatego już dziś zapisz się na: www.maslowice.warzywaiowoce.pl

Bądź z nami 9 lipca w Masłowicach!

Katarzyna Wójcik
19. czerwiec 2024 21:10