StoryEditor

Zbiory ziemniaka według GUS

21.12.2021., 00:00h

Z ostatniego raportu GUS wynika, że krajowe zbiory ziemniaka w 2021 roku wyniosą 7,1 mln ton, co jest wynikiem o 10% gorszym niż w 202 roku.

Jak ocenia GUS, warunki wegetacji w okresie od sadzenia do końca września były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Różny poziom agrotechniki i warunki glebowe sprawiły ponadto, że plonowanie było bardzo zróżnicowane, nawet lokalnie. Ocenia się również, że jakość bulw z tegorocznych zbiorów jest przeciętna.

Powierzchnię uprawy ziemniaka Główny Urząd Statystyczny szacuje na ponad 0,2 mln ha. Ocenia też, że plony ziemniaków wyniosą 300 dt/ha i będą mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 47 dt/ha tj. o 14%. 

Na trudny sezon agrotechniczny narzekali także producenci. Nawet pomimo nawadniania trudno było w tym roku uzyskać wysokie plony. Ale także przechowywanie ziemniaków sprawia sporo trudności. Brak optymalnych warunków do zbioru bulw w wielu regionach kraju sprawił, że są wyższe koszty dosuszania i przechowywania ziemniaków w magazynach lub w pryzmach pojawiły się choroby.

  
22. maj 2024 12:37