StoryEditor

Zima pożegna się z nami dużymi przymrozkami!

13.03.2020., 12:24h

W marcu jak w garncu. To przysłowie ma okazję sprawdzić się już w ten weekend, bo pogoda postanowiła nam zrobić psikusa. Synoptycy zapowiadają duże ochłodzenie i przymrozki – nawet do –8°C. A taka pogoda może być niebezpieczna dla upraw, zwłaszcza po długim okresie dodatnich temperatur.

W tym roku zimy praktycznie nie było. Wyjątkowo wysokie jak na tę porę roku temperatury sprawiły, że wegetacja nie została zatrzymana. Oziminy są mocno rozkrzewione i wielu przypadkach nadmiernie wyrośnięte. Z kolei drzewa i krzewy owocowe zaczęły puszczać pąki. Jeśli teraz pojawią się mrozy, część plantacji może ulec uszkodzeniu.

A na noc z soboty na niedzielę synoptycy zapowiadają poważne spadki temperatur, nawet do minus 8°C na Suwalszczyźnie. W centralnej Polsce słupki termometrów pokażą minus 6°C, na południu kraju minus 5°C, a na zachodzie i nad morzem minus 3°C.

Sprawdź, co nas czeka w ten weekend. Prognozę pogody przygotował IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Noc 13/14.03.2020 od 19:30 do 07:30 (piątek/sobota)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, zwłaszcza na zachodzie kraju rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C, na Suwalszczyźnie około -3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach opady śniegu i porywy wiatru do 140 km/h.

14/15 - 15.03 (sobota/niedziela - niedziela)

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -1°C do -4°C, na Podhalu i Suwalszczyźnie spadki do -6°C, -8°C. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C, tylko na wybrzeżu i wschodzie od 4°C do 7°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, na zachodzie kraju okresami porywisty, a na wybrzeżu w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni.

15/16 - 16.03 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, cieplej na wybrzeżu około 3°C, a na Podhalu i Suwalszczyźnie spadki do -4°C. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, na Podhalu i Suwalszczyźnie około 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu, Podkarpaciu i w Małopolsce w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

oprac. jr na podst. IMGW
20. czerwiec 2024 13:29