StoryEditor

Zwolnienie z opłaty targowej, gdzie już obowiązuje?

21.02.2022., 00:00h

Z początkiem roku 2022 w życie weszła ustawa, o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Akt prawny ma na celu ułatwienie prowadzenia handlu dla producentów, w tym zwolnienie z uiszczania opłaty targowej, a dla konsumentów oznacza to dostęp do lokalnej żywności.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z rozporządzeniem, gminy mają obowiązek wyznaczenia miejsc handlowych, zwolnionych z opłat targowych. Ma to ułatwić rolnikom sprzedaż ich produktów. Jednak nie wszędzie można spotkać się z wprowadzeniem tego w życie. Przykładowo w powiecie nyskim, do uchwały podjęła się jedynie rada miejska Głuchołaz.

- Jest to wykonanie ustawy Sejmu – mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Obliguje każdą gminę do wyznaczenia takiego miejsca dla handlu prowadzonego przez rolników. Tam rolnicy mogą nieodpłatnie, nie ponosząc opłaty targowej, sprzedawać swoje produkty. Sejm w ustawie wskazał, że te miejsca mają być przeznaczone dla rolników - w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - oraz ich domowników.

Miejsca przeznaczone dla rolników

Miejsce do prowadzenia handlu dla rolników, zgodnie z ustawą powinno być zlokalizowane blisko punktu atrakcyjnego turystycznie, w centrum gminy lub miasta z dogodną komunikacją. W miejscowości Głuchołazy strefa handlu wyznaczona dla rolników znajduje się na targowiskach przy ul. Moniuszki.

Cały projekt to jeden z elementów Polskiego ładu wspierający polską wieś, a tym samym ma za zadanie ułatwić konsumentom dostęp do lokalnej żywności, pochodzącej prosto od rolnika. Kolejnym aspektem było skrócenie łańcucha dostaw, co miało prowadzić do większych dochodów dla sprzedającego.

Bernat Patrycja
źródło: radio.opole/ samorzad.pap.pl
fot: envatoelemnets

22. maj 2024 14:19