StoryEditor

Bronisze: brakuje ziemniaków, kapusty czerwonej i pekińskiej

22.04.2021., 00:00h

Na Rynku w Broniszach powoli robi się zielono, bo w ofercie pojawia się coraz więcej polskich nowalijek. Ale jednocześnie zaczyna brakować polskich ziemniaków, kapusty czerwonej i pekińskiej. Obejrzyj relację filmową z Bronisz pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach podrożały warzywa korzeniowe, kapustne i ziemniaki.

- Bardzo wysokie ceny, bo aż 7 zł, osiągnęła kapusta pekińska. Do tej pory kosztowała 2-3 zł. Zdrożała także kapusta biała, brakuje natomiast kapusty czerwonej - handlujący zaczęli ją ściągać z zagranicy w bardzo dużych ilościach - mówi w rozmowie z nami Maciej Kmera, ekspert z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Zaznacza, że brakuje także krajowych ziemniaków o białym miąższu, głownie Irgi i Irysa.

- To od razu dało sygnał importerom i pojawiło się sporo ziemniaków belgijskich w cenie ok. 10 zł za 15 kg worek - zaznacza Kmera.

Jeśli zaś chodzi o nowalijki, asortyment na Broniszach zwiększa się z dnia na dzień. W tym tygodniu pojawił się m.in. koperek w cenie 20 zł/mendel i szpinak po 11 zł.

Jednak pogoda ogranicza podaż młodych warzyw. W tym tygodniu podrożały m.in. polskie ogórki.

- Kilogram ogórków kosztuje 7 zł, a jeszcze niedawno kosztował 4 zł. Zdrożała także kolka, czyli ogórek gruntowy ze szklarni - do 11 zł/kg - zaznacza Kmera.

Wyższe od wczoraj są również stawki za truskawki z Grecji - nawet 90 zł za 5 kg. Wysokie ceny nadal notuje kalafior - 9-10 zł/sztukę.  

Jakie są ceny warzyw? Jak wygląda handel na Broniszach? Zobacz film!
21. lipiec 2024 04:22