StoryEditor

Bronisze: cebula i sałata idą na rekord. Takich cen jeszcze nie było

09.09.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordowe ceny notuje krajowa cebula. W związku z tym zaczyna pojawiać się coraz więcej cebuli importowanej z Holandii. Zobacz naszą filmową relację pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach od kilku dniu utrzymuje się piękna pogoda. Jednak nadal odczuwane są konsekwencje sierpniowych deszczy. Brakuje wielu warzyw, m.in. kalafiorów. W związku z tym ich ceny nadal są rekordowe - 5-6 zł za sztukę.

- Musimy poczekać około 2-3 tygodni na kolejne kalafiory, wtedy będzie ich więcej i ceny spadną - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Wyjątkowo droga cebula

Od kilku dni brakuje też cebuli.

- Producenci z pasa cebulowego od Bronisz na zachód aż po Łęczycę mają problem z wjechaniem na pole. Cebuli jest więc mało, jest ona drobna i w większości po dużej ilości opadów. Jej ceny są wysokie, bo worek kosztuje aż 17 -18 zł - zaznacza Kmera.

Cebulową lukę podażową wypełnia import z Holandii.

- Kilogram importowanej cebuli kosztuje ok 1 zł. To niepokojące zjawisko - dodaje ekspert.

Utrzymują się wysokie ceny sałaty, szpinaku i koperku

Nadal brakuje warzyw liściowych. Bardzo drogie są sałaty.

- 4-5 zł za główkę sałaty lodowej to cena niespotykana o tej porze roku. Rekordy bije też sałata masłowa. Wcześniej słabo rosła, bo było za gorąco w tunelach, teraz z kolei dzień jest już krótszy, więc cykl produkcyjny się wydłuża. Z tego powodu jej cena waha się w granicach 3,50-4 zł za główkę - mówi Kmera.

Mała jest tez podaż szpinaku i kopru, więc ich ceny są rekordowe jak na tę porę roku: szpinak 7 zł, koperek 3 zł za pęczek.

Podrożały też pomidory spod osłon i ogórki szklarniowe. W ostatnich dniach staniała natomiast marchewka, pietruszka i selery.

A jakie są ceny pozostałych warzyw? O tym dowiesz się z filmu!

16. lipiec 2024 18:41