StoryEditor

Bronisze: cebula i ziemniaki już z importu. Takiej sytuacji nie było od lat!

17.09.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiła się już cebula z Holandii i ziemniaki z Belgi. W tym roku niepokojąco wcześnie ruszył import warzyw. Zobacz naszą filmową relację pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel po wakacjach jeszcze nie rozwinął się w pełni. Chłodniejsza pogoda sprawia, że w zdrożały warzywa spod osłon, m.in. o 60 gr droższa jest papryka.

- Ceny papryki sięgają nawet 6 zł. Wysokie ceny notuje także kapusta pekińska - ok. 3 zł. Droga, bo po 10 zł/kg jest fasolka spod osłon - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Wreszcie dojechały kalafiory 

W sierpniu i na początku września na Broniszach brakowało kalafiorów. Był to efekt chłodnej i deszczowej pogody. Ale w ostatnich dniach trend ten zaczyna się odwracać i dostawy tych warzyw są większe. Spadła natomiast ich cena.

- W tej chwili stawki kształtują się na poziomie 3 zł/kg - zaznacza Kmera.

Cebula i ziemniaki już z importu!

Cebulową lukę podażową od ubiegłego tygodnia wypełnia import z Holandii. To o tej porze roku to bardzo rzadkie zjawisko. - Kilogram importowanej cebuli kosztuje ok 1 zł. Sprzedawcy zaczęli ja sprowadzać, gdy polska zdrożała - dodaje ekspert.

Importowane są także ziemniaki. - Bardzo rzadko zdarza się, żeby handlowcy ściągali we wrześniu ziemniaki z Belgii. W tej chwili ich cena wynosi 1 zł, a krajowych - 80 gr - wylicza Kmera.

Utrzymują się wysokie ceny sałaty, szpinaku i koperku

Nadal brakuje warzyw liściowych. Bardzo drogie są sałaty.

- Mniej niż w ubiegłym tygodniu, bo 3 zł trzeba zapłacić za główkę sałaty lodowej. Droższa jest natomiast sałata masłowa. Jej cena skoczyła od ubiegłego tygodnia i obecnie wynosi 4-5 zł za główkę - mówi Kmera.

Mała jest nadal podaż szpinaku i kopru, więc ich ceny są rekordowe jak na tę porę roku: szpinak 9 zł/kg, koperek 2-3 zł za pęczek.

A jakie są ceny pozostałych warzyw? O tym dowiesz się z filmu!

05. grudzień 2023 16:26