StoryEditor

Bronisze: drogie kalafiory, brakuje ogórka

06.08.2021., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordowe ceny notują kalafiory. Zaczyna brakować ogórka gruntowego, więc rolnicy podnieśli stawki. Potaniały natomiast warzywa korzeniowe, w tym pietruszka.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach obserwujemy mniejsze dostawy kalafiorów. Wynika to z warunków pogodowych, które nie służą tej uprawie. Mniejsza podaż przekłada się oczywiście na rekordowe wręcz ceny.

- Kalafiory kosztują ok. 4-5 zł za sztukę. To wysoka cena jak na tę porę. Brakuje także szpinaku, sałaty i ogórka gruntowego. Ceny tego ostatniego dochodzą nawet do 5 zł - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Staniały natomiast warzywa korzeniowe. 

- Rynek jest śpiący, wakacyjny. Musimy poczekać na jego ożywienie ok. 2 tygodni. Ma to oczywiście przełożenie na ceny. A te mocno się zmieniają. W ostatnich dniach staniały warzywa korzeniowe. Nawet "żelazna" pietruszka, która do tej pory była droga, teraz kosztuje ok. 6-8 zł/kg. Za marchew  zapłacimy 1 zł/kg, a za seler 1-1,50 zł/kg - zaznacza ekspert.

Zwiększyły się dostawy papryki, więc spadły jej ceny. Kształtują się obecnie na poziomie 3,50 - 4 zł/kg. Nadal sporo jest cukinii i bakłażanów spod osłon. 

Kryzys koperkowy już minął - jeszcze w ubiegłym tygodniu pęczek kosztował 5 zł, dziś już 2 zł. 

A co mówią sami producenci? O tym i o cenach warzyw i owoców dowiesz się z filmu!
20. czerwiec 2024 17:23