StoryEditor

Bronisze: dużo pomidorów z Turcji i handel pod presją mrozów

12.02.2021., 00:00h

Na Rynku w Broniszach wzrosła podaż pomidorów z Turcji. Wyższe niż zazwyczaj są także dostawy ogórków spod osłon z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Natomiast polskie warzywa - ziemniaki i cebula są nadal w niskich cenach, bo brakuje kupca. Obejrzyj film pod artykułem, by dowiedzieć się, jak obecnie wygląda sprzedaż na Rynku w Broniszach.

- Dziś jest ok. - 11 stopni Celsjusza. Przy takiej pogodzie handel jest ograniczony. Nie każdy przyjeżdżający wytrzymuje, by stać tyle czasu z towarem na dworze i sprzedawać go – wyjaśnia Anna Kaszewiak, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. 

Na Broniszach przeplatają się warzywa krajowe z importowanymi. Dostawy przychodzą głównie z Francji, Hiszpanii, Włoch, a w przypadku pomidorów z Turcji i Maroka.

Z importu dostaniemy obecnie bakłażany, bataty, brokuły, cukinię, kalafiory, kalarepkę, marchew, pomidorki koktajlowe, pomidory, pory, rzodkiewkę, sałaty, seler naciowy oraz ziemniaki.

Bakłażany
są w cenie 6,50 zł/kg, bataty od 5,80 do 7,50 zł/kg, a brokuł jest po 6,50-7 zł/kg (w tym okresie roku brokuły sprzedawane są na kilogramy, nie na sztuki). Z kolei cukinia kosztuje 6-7 zł/kg. Kalafiory są tańsze niż dwa tygodnie temu i kosztują od 5 do 7 zł, a przeciętna cena sztuki wynosi 6 zł. Kalarepka kosztuje od 1,90 do 2,30 zł za sztukę. Dostępna jest także marchew z importu. Jej cena waha się od 1 zł do 1,50 zł za kilogram. Nadal drogie są natomiast ogórki spod osłon – po 7- 12 zł za kg w zależności od kraju pochodzenia. Pomidory kosztują od 3,50 do 12,00 zł za kilogram. Te tańsze są z Turcji, skąd ostatnio jest sporo dostaw. Stałą cenę mają natomiast pomidorki koktajlowe. Cena kilograma waha się od 12,00 do 15,00 zł. Na rynku hurtowym w Broniszach dostępne są także ziemniaki z importu. Młode ziemniaki są w cenie od  3,25 do 3,75 zł za kilogram. 

Jeśli chodzi o warzywa krajowe, dostępne są głównie korzeniowe i cebulowe z ubiegłorocznych zbiorów. 

- Ostatnio wzrosła cena marchwi - do 1 zł. Wzrosła też cena pora - od 5 do 9 zł. Ale ziemniaki i cebula są nadal w niskich cenach - wyjaśnia Anna Kaszewiak.

Rolnicy, którzy sprzedają cebulę i marchew narzekają przede wszystkim na brak klientów. Zamknięte hotele i gastronomia powodują, że popyt na te warzywa mocno spadł.

- Mam połowę kupców, co w zeszłym roku. Żeby sprzedać towar z samochodu trzeba stać teraz dwie doby. A na tym mrozie to trudne - mówi nam Jerzy Koniec, rolnik spod Czerwińska.

Więcej o cenach warzyw i o tym, jak rolnikom handluje się dziś na Broniszach dowiesz się z poniższego filmu!
02. grudzień 2023 12:46