StoryEditor

Bronisze: kapusta czerwona w rekordowych cenach. Ile kosztują pozostałe warzywa?

21.01.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach bardzo drogie są kapusty. Brakuje za to chętnych na ziemniaki. Jakie są ceny warzyw i owoców? Co o sprzedaży na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

Czerwona kapusta na Broniszach w kosmicznych cenach

Na Rynku Hurtowym w Broniszach zauważalne są niedobory w podaży kapusty czerwonej. Jej ceny są bardzo wysokie.

- Ceny kapusty czerwonej są kosmiczne - dochodzą nawet do 3 zł/kg. W poprzednich latach było to ok 80 gr - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Braki krajowej kapusty spowodowały, że pojawiła się w to miejsce importowana z Holandii. Ekspert przyznaje, że taka sytuacja zdarzyła się na Rynku po raz pierwszy. 

Brakuje też kapusty białej, pekińska nawet po 4 zł

Dużo mniejsza jest także podaż kapusty białej. W związku z tym jej ceny dochodzą do 1,5 zł/kg.

- 20 kg worek kosztuje ok. 25-30 zł - wskazuje Kmera.

Droga jest także kapusta pekińska. Jej ceny dochodzą do 4 zł/kg, choć oczywiście zależy to od jakości tego warzywa. Wczoraj większość plantatorów sprzedawała "pekinkę" po 3 zł.

- Ciężko mi dziś uzyskać 4 czy nawet 3 zł za kapustę pekińską. Kupcy się targują, biorą po 2 zł. Mam około tony kapusty na samochodzie i już widzę, że dziś jej nie sprzedam - wyjaśnia nam rolnik z okolic Magnuszewa.

Buraki staniały, ale nadal są drogie

Po kilku tygodniach zawirowań ustabilizowały się ceny buraków czerwonych. Obecnie wynoszą ok. 1,20 zł/kg. 

- To nadal wysoka cena, bo buraki przez wiele lat kosztowały 60-80 gr. Zaskakujące skoki cenowe obserwowaliśmy przed minionymi Świętami - kupcy płacili wtedy za buraka nawet 2 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Ceny warzyw korzeniowych: tani seler, stabilna marchew

Jeśli chodzi o warzywa korzeniowe, dobre i stabilne ceny na poziomie 1-1,30 zł/kg notuje krajowa marchewka. Jej holenderska konkurencja z importu jest o 30 gr droższa. 

Stałą cenę od kilku tygodni trzyma także pietruszka.

- Kosztuje ok. 3-4 zł/kg. Natomiast w niełasce jest seler. Duża podaż sprawia, że jego cena nie przekracza 2 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Słaby handel ziemniakiem. Kupcy poszukują Katanii

Na Rynku Hurtowym w Broniszach jest sporo ziemniaków. Ale kupcy, zwłaszcza z Warszawy i okolic poszukują głównie jednej odmiany - Katanii.

- Odmiana ta bardzo dobrze trzyma jakość. Kosztuje ok. 80 gr-1 zł/kg. Jeśli zaś chodzi o najpopularniejszą odmianę, Irgę, obecnie bardzo ciężko znaleźć bulwy o wysokich parametrach jakościowych. Jej ceny są bardzo zróżnicowane - od 8 do 16 zł/kg za worek 15 kg - zaznacza ekspert. 

Pojawiły się także ziemniaki importowane z Holandii i Belgii. Ich ceny są wyższe - kosztują ok. 1-1,60 zł/kg. Z kolei te z Cypru są po 3 zł/kg.

- Dziś handel wygląda byle jak. Ziemniaków na rynku jest dużo, niestety brakuje kupca. Przyjechałem w nocy i do 10 rano sprzedałem 30 worków. Ostatnio, żeby sprzedać towar z samochodu muszę stać dwie doby – wyjaśnia nam Jerzy Koniec, rolnik spod Czerwińska n. Wisłą.

Podobny problem ze zbytem ma rolnik, który na Bronisze przyjeżdża spod Kampinosu.

- Jest sporo towaru, a zainteresowanie słabsze, okres poświąteczny jest jeszcze odczuwalny. Przyjechałem o 7 rano, przez trzy godziny sprzedałem 20 worków, więc nie wygląda to zbyt ciekawie - mówi nam producent ziemniaka.

Jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

20. czerwiec 2024 14:00