StoryEditor

Bronisze: mocno wzrosła cena papryki, przybywa warzyw spod osłon

10.03.2021., 00:00h

- W ostatnim tygodniu mocno zdrożała importowana papryka, natomiast pozostałe zagraniczne warzywa wyraźnie staniały. Pojawiły się już krajowe ogórki małosolne - mówi w rozmowie z nami Maciej Kmera, ekspert z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Na Rynku w Broniszach wiosny jeszcze nie widać. Nadal królują warzywa importowane, jednak w ostatnim tygodniu większość gatunków zanotowała spadek cen o kilka procent. Obecnie za cukinię zapłacimy 4-5 zł za kilogram. Natomiast sałata lodowa jest w cenie od 3 do 3,50 zł.
- Nadal drogie są pory. Te importowane z Flandrii kosztują 7,50 zł. Pojawiła się ich turecka konkurencja, ale słabszej jakości, więc w niższej cenie - po 3,50 zł/kg - mówi w rozmowie z nami Maciej Kmera, ekspert z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Kmera zaznacza, że w ostatnim tygodniu mocno zdrożała importowana papryka.

- W ciągu tygodnia papryka zdrożała o 10-15 zł na opakowaniu. Obecnie najdroższa czerwona kosztuje 60 zł za karton 5 kg - wylicza ekspert.

Stałą cenę utrzymują natomiast krajowe warzywa korzeniowe, ziemniaki i cebula. Ich sprzedaż nie idzie tak dobrze, jakby tego życzyli sobie rolnicy. Wynika to przede wszystkim z zamkniętej branży HoReCa i sporej podaży większości gatunków.  

Spadły natomiast ceny ogórków gruntowych uprawianych w szklarni, tzw.kolka - do 10-12 zł/kg. Przypomnijmy, że na początku roku ceny tego warzywa dochodziły do 30 zł/kg. Drogie z kolei są ogórki małosolne, które kilka dni temu pojawiły się w ofercie.

Tania natomiast jest kapusta pekińska. Jej cena oscyluje wokół 2,50 zł/kg.

- Szacuję, że sprzedaję zaledwie 30 proc. tego co zawsze. Pandemia zabrała klienta, nawet nie wiem, czy będę miał z czego rozpocząć produkcję w tym sezonie - mówił nam wczoraj jeden z rolników handlujących na Rynku Hurtowym w Broniszach.

Więcej dowiesz się z wypowiedzi eksperta!
25. luty 2024 23:48