StoryEditor

Bronisze: mocno zdrożały pomidory i ogórki. Ile kosztują pozostałe warzywa?

18.02.2022., 00:00h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się ogórki gruntowe i małosolne, ale w kosmicznych cenach. Tanie są za to ziemniaki, ale kupcy poszukują tylko jednej odmiany. Jakie są ceny warzyw i owoców? Co o sprzedaży na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel nadal jest uśpiony. Mimo zakończonych ferii w woj. mazowieckim, kupców nie przybyło, a na to liczyli rolnicy. 

- Przywiozłem półtorej tony brukselki, sprzedałem 500 kg. Kupca nie ma, ale czekam. Z pełnym samochodem nie wrócę do domu. Wynika to zapewne z tego, że sklepików jest mniej, wykosiły je markety - mówi nam sprzedawca, który na Bronisze przyjeżdża spod Radomia.

Kapusta czerwona i biała nadal droga. Wzrosły też ceny pekińskiej

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal droga jest kapusta biała i czerwona. Do grupy tej dołączyła także pekińska.

- Ceny kapusty czerwonej dochodzą do 2,50 zł/kg. Droga jest też kapusta biała - po 1 zł/kg. Za pekińską trzeba zapłacić nawet 4-2,50-4 zł/kg  - zaznacza Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Pojawiło się sporo młodej kapusty o kształcie stożkowym z Portugalii. Sprzedawana jest po 5 zł/sztukę.

- Faktycznie ceny kapusty są niezłe. Ja sprzedaję po 1,25 zł/kg kapustę białą, po 2,50 zł/kg czerwoną i włoską po 30 zł/worek. Ale co z tego, skoro koszty produkcji poszły niesamowicie w górę. Ostatnio w sklepie usłyszałem, że cena glifosatu to aż 1200 zł za 20-litrowe opakowanie. To chore! - mówi rolnik z Babic.

Warzywa szklarniowe bardzo drogie. Pojawiły się już ogórki małosolne

Wysokie Bardzo mocno zdrożały pomidory. Malinowe kosztują w tej chwili 22 zł/kg, a jeszcze dwa tygodnie temu płacono za nie max. 15 zł/kg. Równocześnie wyższe ceny notują pomidory importowane z Ukrainy, Turcji czy z Hiszpanii - ok. 10-12 za/kg.

Wzrosły też ceny ogórków szklarniowych.

- Krajowe ogórki sprzedawane są po 14 zł/kg, natomiast z Rosji po 12 zł - wyjaśnia Kmera i dodaje, że pojawiły się pierwsze dostawy ogórków gruntowych, tzw. kolki. 

- Jak tylko wjechały na rynek, kosztowały 35 zł/kg. Teraz ich cena trochę się obniżyła i oscyluje w okolicach 20 zł/kg - wylicza ekspert. W ślad za gruntowymi pojawiły się też pierwsze w tym roku ogórki małosolne, w kosmicznej cenie 40 zł/kg.

Ceny warzyw z importu mocno niestabilne

Nadal mocno zróżnicowane są ceny papryki czerwonej importowanej. Jednego dnia potrafi kosztować 8 zł/kg, a następnego już 11 zł/kg. I z zapowiedzi dostawców wynika, że stawki za to warzywo w najbliższych dniach znów wzrosną. 

Wyższe notowania uzyskują także warzywa korzeniowe z importu. Marchewka zdrożała do 1,30 zł/kg w dużym hurcie, podczas gdy krajowa kosztuje niezmiennie od dłuższego czasu 1 zł.

Ziemniaki: płaci tylko Catania

Na Rynku Hurtowym w Broniszach odmian ziemniaków jest sporo. Ale kupcy, zwłaszcza z Warszawy i okolic poszukują głównie jednej odmiany - Catanii i są gotowi zapłacić za nią więcej.

- Profesjonalnie wystandaryzowana i przesortowana Catania kosztuje nawet 1,20 zł/kg. Równolegle można kupić u rolnika niesortowaną Irgę po 8 zł - wyjaśnia Kamera. 

- Handel ogólnie jest słaby, ale że miałem Catanię to udało mi się ją sprzedać. O 3 w nocy przywiozłem 200 worków i do 10.00 praktycznie je sprzedałem po 12 zł. Trafił się ten sam kupiec co cztery dni temu, poznał mnie, a że była zadowolony z jakości poprzedniego towaru, to od razu wziął hurtową ilość. Ale gdybym tak nie miał Catanii, tylko czerwonego ziemniaka, to pewnie bym jeszcze stał, załadowany pod sufit – wyjaśnia nam rolnik spod Zakroczymia.

Jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

25. maj 2024 22:43