StoryEditor

Bronisze: przybywa warzyw z importu. Krajowa cebula wyjątkowo droga!

29.10.2021., 00:00h
Na Rynku Hurtowym w Broniszach przybywa warzyw z importu. W ofercie sprzedawców w stałej sprzedaży jest już cukinia z zagranicy, a połowę asortymentu sałaty lodowej i bakłażana stanowi właśnie import. Jakie są ceny warzyw? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

Na Bronisze trafiają pierwsze importowane warzywa

Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach uważa, że coraz mniej jest polskich warzyw spod osłon, powoli importerzy sprowadzają pierwsze partie warzyw. Zaskakujący, zdaniem eksperta jest kierunek ogórków. - Zazwyczaj ogórki przyjeżdżały z Rosji lub Hiszpanii. A w tym roku mamy też ogórki albańskie - mówi ekspert. Zaznacza jednocześnie, że krajowe ogórki są już bardzo drogie - te z zimowych nasadzeń kosztują nawet 7 zł/kg.

Dynia ma dobry sezon, ale co będzie za rok?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach można znaleźć bardzo dużo dyni.  Ceny i zainteresowanie kupców jest w miarę dobre, ale producenci, z którymi rozmawialiśmy, martwią się, czy w następnym roku będzie ich stać na uprawę. - Ceny nawozów, prądu, paliwa tak poszły w górę, że nic tylko zwijać gospodarstwo. Teraz dynia jeszcze płaci, ale za rok, przy takich kosztach nie ma mowy, by wyżyć - mówi nam rolnik spod Iłowa.

Kolejny producent dodaje, że z przerażeniem spogląda w przyszłość. - Co bym nie posiał, czy nie posadził, nie będzie się opłacać. Szalejąca drożyzna wykończy rolnictwo, a rząd bezradnie się temu przygląda i nie wyciąga żadnej pomocnej ręki - ocenia ogrodnik spod Błonia.

Sałata i szpinak, jak na tą porę roku, mają niskie ceny

Po letnich zawirowaniach, spowodowanych niekorzystną pogodą, wreszcie są regularne dostawy sałaty i szpinaku. - I o dziwo, warzywa te są tanie jak na tę porę roku. Skrzynka sałaty latem kosztowała 45 zł, a teraz 20 zł. Z kolei cena szpinaku wynosi 5-6 zł, czyli też bardzo mało - wylicza Kmera.

Krajowa papryka wciąż dostępna, a cebula wyjątkowo droga

Przymrozki, które wystąpiły w ostatnich dniach nie zaszkodziły krajowej papryce, która w zależności od podaży danego dnia kosztuje 4-5 zł. - Wyjątkowo droga jest cebula, za to na ziemniaki chętnych brak - wyjaśnia Kmera.

Warzywa gruntowe mają stabilną cenę i wysoką podaż. Wyjątkiem jest kalafior, który w zależności od dostępności raz kosztuje 2,50 zł, a raz 5 zł.

Obecnie marchew kosztuje 80 gr/kg, a kapusta biała - 2,50 zł/sztukę. Utrzymuje się wyjątkowa jak na tę porę roku wysoka cena cebuli - 1 zł/kg do dużego hurtu i 1,30 zł na worki. Ziemniaki z kolei są bardzo tanie - 60-70 gr/kg, podczas gdy importowane są droższe nawet o połowę.

- Nie dość, że ziemniak tani jak barszcz, to jeszcze nie ma go jak sprzedać. Po parę worków schodzi jedynie. Ale to wina rządu, że pozwolił się rozpasać sieciom handlowym. One wykańczają handel hurtowy, bo ludzie zamiast do warzywniaka czy na targowisko, lecą kupować do Biedronki czy Lidla zwiędnięte ziemniaki nie wiadomo skąd. I to sześć razy droższe niż moje – mówi nam rolnik z okolic Ożarowa Mazowieckiego.

A jakie są ceny owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

Autor: Kamila Szałaj

Zdj.: Kamila Szałaj 

16. lipiec 2024 11:38